Futbolli është një nyje e rëndësishme e ekonomisë italiane si dhe gëzon një popullaritet shumë të madh. Kjo lojë përtej Adriakut përjetohet si të ishte një nga gjërat më të rëndësishme të jetës dhe të gjithë duan të rifillojë. Serie A i duhen edhe 12 javë për tu mbyllur dhe akoma nuk ka një vendim të qartë në lidhje me rinisjen.

Igli Tare është i shqetësuar për këtë fakt dhe në një intervistë për mediet e Lacios tregon frustrimin e tij kundrejt autoriteteve shtetërore, duke akuzuar Ministrin e Sportit se nuk dëshiron ta ndihmojë futbollin. Ai bën apel që klubet e mëdha të Italisë të mbajnë një qëndrim të qartë dhe të përbashkët, duke ndjekur shembullin e Gjermanisë.

“Vendimet e marra? Më duket diskriminuese. Dje dëgjova Ministrin e Sportit (Vinçenzo Spadafora), i cili thotë se ai kujdeset për shëndetin e lojtarëve, të cilëve u është dhënë mundësia për të shkuar në parqe publike në mes të njerëzve, ku mund të mos respektohet distanca e sigurisë, por atyre nuk u jepet mundësia të bëjnë të njëjtën gjë në qendrat sportive, ku distanca midis sportistëve mund të respektohet më me siguri.

Kemi qëndruar për dy muaj, nuk e di se çfarë ka në mendje Ministri, nuk e di cili është qëllimi i tij. Ai sigurisht nuk dëshiron të ndihmojë futbollin, ai nuk dëshiron që ne të luajmë. E them me ndershmëri dhe me vetëdije për situatën e vështirë që kemi dhe se do të duhet të përballemi. Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm, por ka diçka të gabuar.

Nevoja për të përfunduar kampionatin:

Futbolli është një faktor social për vendin. Ne nuk duam të rihapim stadiumet, por thjesht përpiqemi të përfundojmë kampionatin në përputhje të plotë me rregullat. Ne nuk ndihemi të penalizuar për kampionatin, i cili është një fjalë e madhe, si atje do të kishin mbetur 12 ndeshje. Por ne duhet të përfundojmë Serie A për të mirën e të gjithë sistemit italian të futbollit.

Në Gjermani, presidenti i Federatës së Futbollit dhe anëtarët e tjerë të klubeve të mëdha, si Borusia Dortmund dhe Bajern Mynih, kanë marrë një pozicion të qartë për t’i dhënë fund sezonit. Vazhdimësia e sistemit është e përfshirë dhe e njëjta vlen edhe për Italinë. Anëtarët e ekipeve të rëndësishme si Juve, Inter dhe Milan duhet të marrin një pozicion”, përfundoi Tare. /vipsport/