Në testin e parë “të vërtetë” para duelit me Helsinkin dhe Shiroki Brijeg në raundin I të kualifikimeve për Champions League, Buduçnosti barazoi me fituesin e Kupës dhe nënkampionen e Shqipërisë, Vllazninë. Ndeshja u mbyll 1-1. Trajneri i Vllaznisë, Thomas Brdariç, pas ndeshjes me malazezët ka folur për kuqeblutë e tij.

“Faleminderit Buduçnostit për ftesën për të luajtur një ndeshje miqësore dhe për mikpritjen e madhe. Ne kishim gjithçka që na duhej këtu në hotel dhe na trajtuan si miq të vërtetë”, tha njeriu që veshi fanellën gjermane tetë herë, duke shënuar një gol. Brdariçi ka qenë pjesë e “Mainshaft”-it në Kampionatin Europian të vitit 2004, së bashku me Oliver Kahn, Michael Balak, Miroslav Klose, Filip Lam e shumë të tjerë.

“Për sa i përket ndeshjes miqësore, ishte një provë e mirë për të dyja skuadrat në mënyrë që të përgatiteshim sa më mirë për Europën. Rezultati ishte padyshim në plan të dytë, por unë mendoj se ne dhe Buduçnosti kemi bërë një hap përpara në përgatitjen për sfidat europiane”, tha Brdariç.

I njohur ndryshe si “Bambi”, Brdariç përjetoi momentet më të bukura dhe të vështira të karrierës së tij me fanellën e “aspirinave” në vitin 2002 kur Bajern ëndërroi, por humbi Bundesligën, Kupën e Gjermanisë dhe Ligën e Kampionëve, analizoi “skuadrat” që po përgatiten për sfidat europiane.

“E ardhmja është një përzierje e përvojës dhe rinisë, lojtarët më me përvojë kanë cilësi të shkëlqyeshme. Ata mendojnë shpejt, ndërsa më të rinjtë përpiqen t’i ndjekin më të vjetrit me siguri do të përparojnë me ta. E njëjta gjë është edhe te Vllaznia. Skuadra e Buduçnostit është jashtëzakonisht e fortë në krahët ku ka shpejtësi dhe në pjesën qendrore të mesfushës. Dhe është kjo shpejtësi në fund që sjell shanset e golit dhe ndëshkon gabimet e kundërshtarit. Kjo ndodhi kundër nesh”, shprehet qartë strategu 46-vjeçar.

Brdariç ringjalli Vllazninë. Skuadra nga Shkodra fitoi Kupën e Shqipërisë në sezonin e sapombyllur dhe titulli i shpëtoi për shkak të një diference më të dobët golash në raport me Teutën, kështu që ai dhe Vllaznia gjatë verës do të luajnë në Conference League.

“Qëllimi ynë është të kalojmë të paktën një raund në Europë, sepse klubi arriti kualifikimin për në Europë pas 15 vjetësh. Mendoj se këto janë mundësitë dhe pritjet tona reale”, na tha trajneri i Vllaznisë. Më pas gjermani vazhdoi me qëllimet e shkodranëve.

“Sidoqoftë, pritjet e tifozëve tanë, ashtu si tifozët e Buduçnostit, janë të mëdha, por të gjithë duhet të jemi disi realistë dhe të mbështetemi te puna e ndershme, kështu që do të shohim se çfarë do të sjellë e nesërmja”, shtoi ai. Mentaliteti në zonën tonë është afër gjermanit që vjen nga një martesë e përzier. Babai i tij është nga Zagrebi dhe nëna e tij nga Novi Sadi.

“Unë e di që njerëzit në Mal të Zi e duan futbollin dhe që të gjithë shpresojnë në suksesin e Buduçnostit. Gjithashtu shpresoj për këtë dhe ju uroj fat kundër Helsinkit”, tha Brdariç. Ky i fundit më parë ka punuar te Volfsburgu dhe te Shkëndija në Maqedoni.

“Te Vllaznia aplikova atë lloj mentaliteti gjerman që kam marrë. Ata thonë gjithçka ngadalë, ngadalë, ngadalë (avashavash)… Jo ngadalë. Gjithmonë duhet të shkojmë një hap më tej. Nuk është problem nëse bëjmë një hap prapa, por atëherë duhet të bëjmë dy hapa përpara. Shqipëria është një vend i mirë. Njerëzit si këtu në Mal të Zi e duan futbollin dhe shpresoj të kem sukses me Vllazninë”, mbylli Brdariç.