Dorival Júnior, trajneri i Brazilit, ka publikuar listën e lojtarëve të thirrur për ndeshjet e ardhshme miqësore dhe për Copa America 2024, që do të luhet nga 20 qershori deri më 14 korrik në Shtetet e Bashkuara. Nuk mungojnë surprizat, me shumë mungesa të dukshme: lojtari i Juventusit, Danilo është në mbrojtje, por jo shoku i tij i skuadrës, Bremer.

Casemiro nuk u thirr në mesfushë, por mungesat më të dukshme janë në sulm: përveç Neymar, i cili humbi të gjithë sezonin për shkak të dëmtimit, nuk do të jenë Richarlison dhe Gabriel Jesus.


Lojtarët e grumbulluar:

Portierë

Bento – Athletico-PR

Ederson- Manchester City

Alisson – Liverpool


Mbrojtësa

Beraldo – PSG

Eder Militão – Real Madrid

Gabriel Magalhães – Arsenal

Marquinhos – PSG

Danilo – Juventus

Yan Couto – Girona

Guilherme Arana – Atlético-MG

Wendell – Porto


Mesfushorë

Andreas Pereira – Fulham

João Gomes – Wolverhampton

Bruno Guimarães – Newcastle

Douglas Luiz – Aston Villa

Lucas Paquetá – West Ham

Sulmuesa

Endrick – Palmeiras

Evanilson – Porto

Rodrygo – Real Madrid

Gabriel Martinelli – Arsenal

Raphinha – Barcelona

Savinho – Girona

Vinicius Junior – Real Madrid