Liverpool është lidhur me mundësinë e nënshkrimit të Xabi Alonsos si trajner për të zëvendësuar Jurgen Klopp.Trajneri spanjoll, nëse në fund zgjidhet për të plotësuar vendin vakant, do të kërkojë nënshkruajë me Florian Wirtz për projektin e tij të ri.

Gjermani, i konsideruar si një sensacion për paraqitjen e tij të jashtëzakonshme, ka tërhequr vëmendjen e Liverpoolit , i cili do të përfitonte nga ardhja e mundshme e Xabi Alonso në krye.

Për të nisur projektin e Alonsos me Wirtz, klubi anglez do të duhej të paguante rreth 70 milionë euro për të bindur Bayer Leverkusenin.

Vlera e lojtarit në treg dhe performanca e tij në sezon kanë ngjallur interes nga disa skuadra, përfshirë Liverpool.

Megjithatë, vendosmëria e Bayer Leverkusen për të mbajtur Wirtzin në skuadrën e tyre do të thotë se një kalim i mundshëm te Liverpool nuk do të jetë i lehtë financiarisht, megjithëse prania e Xabi Alonso do të ndryshonte plotësisht skenarin e kësaj lëvizjeje. /Telegrafi/