Sot është hedhur shorti i raundit të parë kualifikues të Ligës së Konferencës, ku skuadrat shqiptare si Vllaznia, Partizani dhe Tirana njohën kundërshtarët e tyre.

Vllaznia do të përballet me islandezët e Valur. Klubi është i bazuar në ReikjavIk, Islandë, dhe aktualisht luan në Besta deild karla, liga më e lartë e futbollit për meshkuj në Islandë. Skuadra luan ndeshjet e saj në shtëpi në Hlíðarendi në Reikjavik. Ngjyrat e skuadrës janë e kuqja dhe e bardha. Valur e ka kaluar pjesën më të madhe të kohës në ligën më të mirë të futbollit islandez, duke kaluar vetëm tre sezone jashtë nivelit të lartë. Valur është një nga klubet më të suksesshme të futbollit në Islandë, me 23 kampionate islandeze.

Valur fitoi kampionatin e tij të parë islandez në vitin 1930, nëntëmbëdhjetë vjet pas themelimit të klubit. Valur mori pjesë në turneun islandez të futbollit për meshkuj për herë të parë në 1915 dhe, siç u tha më parë, fitoi kampionatin islandez për herë të parë në vitin 1930. Në total, klubi ka fituar kampionatin islandez 23 herë, suksesi më i fundit ishte në 2020. Kjo e bën Valur klubin e dytë më të dekoruar në Islandë.

Valur garoi fillimisht në Europë në raundin paraprak të Kupës së Fituesve të Kupës Evropiane 1966–67 , duke barazuar 1–1 me Standart Liezh , por në fund humbi me rezultatin e përgjithshëm 9–2. Që atëherë, klubi ka marrë pjesë në garat europiane njëzet herë, duke mos avancuar kurrë përtej raundit të dytë të asnjë turneu.

Kampionati islandez për momentin ka filluar sezonin e ri, ku Valur ka zhvilluar 10 ndeshje dhe ka grumbulluar në total 21 pikë, duke u renditur në vendin e tretë.