Jude Bellingham kryeson renditjen e futbollistëve me vlerën më të lartë në merkato pas ecurisë së tij mahnitëse me Real Madrid, me mesfushorin që tani vlen 268 milionë euro (231 milionë £/292 milionë dollarë).

Lojtari anglez u transferua në Spanjë në verën e vitit 2023 kur Los Blancos ranë dakord të paguanin 103 milionë euro (89 milionë £/112 milionë dollarë).20-vjeçari ka arritur nivele edhe më të larta që nga largimi nga Borussia Dortmund, me 17 gola të shënuar në 22 ndeshje.

Bellingham ka fituar gjithashtu çmimin prestigjioz Kopa Trophy dhe Golden Boy – me shumë njerëz që e konsiderojnë atë si një fitues të ardhshëm të Topit të Artë.

Me potencialin e plotë duke u zhbllokuar në lojën e tij, CIES Football Observatory e konsideron yllin e Tre Luanëve si lojtarin më të vlefshëm në planet.

Sulmuesi pjellor i Manchester City-t, Erling Haaland qëndron i dyti në listë, me vlerën e tij në 251 milion € (216 milion £ / 274 milion dollarë) si rezultat i Triplete-s sezonin e kaluar. Shoku i skuadrës së Bellingham në Santiago Bernabeu, Vinicius Junior, është i treti me 250 milionë euro (215 milionë £/273 milionë dollarë).

Një tjetër yll i Los Blancos, braziliani Rodrygo dhe ylli i Arsenalit, Bukayo Saka, plotësojnë top pesëshen me 248 milionë euro (214 milionë £/271 milionë dollarë) dhe 223 milionë euro (193 milionë £/243 milionë dollarë).

Phil Foden, Gavi, Julian Alvarez, Jamal Musiala dhe Martin Odegaard janë gjithashtu në top 10 – që përfshin pesë yje të Premier League, katër të La Liga dhe një të Bundesligas./telesport/