Vllaznia e futbollit te femrave nuk ka nder mend “te hape rruge”. Diten e sotme ajo ka fituar nje tjeter titull kampion, ate me ekipin e 17 vjeçareve duke koleksionuar ne kete menyre trofeun e rradhes.

Është luajtur sot në “Shtëpinë e Futbollit” finalja e madhe për titullin kampion 2023/2024 në Kampionatin e vajzave U-17, Tirana – Vllaznia.
Vajzat kuqeblu triumfuan nga penalltitë me rezultatin 6-5, duke u shpallur kampione të këtij edicioni.

Koha e rregullt përfundoi në barazim 1-1. Fillimisht Tirana gjeti rrugën e rrjetës në minutën e 34-të të pjesës së parë.

Kur gjithçka po shkonte drejt fundit Vllaznia barazoi rezultatin në të 87-ën. Më pas të dyja ekipet ju drejtuan penalltive, aty ku vajzat kuqeblu u treguan më të sakta dhe fituan 6-5.

Në fund u organizua edhe ceremonia e titullit kampion. Trajneri i Kombëtares A, Armir Grima, i dorëzoi titullin ekipit të Vllaznisë.