Java e tretë e Superiores ka startuar me triumfin e Vllaznisë në kryeqytet ndaj Tiranës me shifrat 1-2. Shkodranët arrijnë të fitojnë Klasiken e Shqipërisë falë golave të Herald Markut dhe Kaina Nunez të realizuar në pjesën e parë, ndërsa goli i Redon Xhixhës në fraksionin e dytë shërbeu vetëm për statistikë. 90-minutëshi i Selman Stermasit prodhoi edhe dy kartonë të kuq, nga një për secilën skuadër.

Të parët që mbeten në inferioritet numerik ishin bardheblutë pas ndërhyrjes së gabuar të Zhivanajt në zonë ndaj Kainës teksa mbrojtësi la të tijtë me 10 vetë, por edhe shkaktoi penalltinë e shndërruar në gol nga Marku.

Në pjesën e dytë, Marku gaboi duke u ndëshkuar me kartonin e dytë të verdhë pas një ndërhyrje ndaj Deliut. Gjithsesi, në fund, të besuarit e trajnerit Mirel Josa e menaxhuan avantazhin, edhe pse vendasit patën disa herë mundësinë për të barazuar.

Pas këtij triumfi, Vllaznia ngjitet në kuotën e gjashtë pikëve dhe renditen të dytët, ndërsa nga ana tjetër, Tirana mbetet në kuotën e katër pikëve në vend të katërt teksa pëson disfatën e parë të sezonit.