Xavi Hernandez beson se El Clasico e kësaj të diele nuk do të ketë asnjë ndikim në rezultatin përfundimtar të La Liga Santander, por ai ka besim se do të shërbejë për të konsoliduar formën e mirë të ekipit të tij, megjithëse e sheh Real Madridin si favorit.

Trajneri i Barcelonës u pyet nëse Lionel Messi është i mirëpritur të kthehet në Camp Nou.

“Ai është më i miri në histori dhe gjithmonë do të jetë i mirëpritur te Barcelona”, tha ai për shtypin.

“Për sa kohë që unë jam trajner, nuk ka rëndësi nëse ai dëshiron të vijë çdo ditë këtu. Mendoj se ne i detyrohemi atij një shumë të madhe.

“Ai ka një kontratë me PSG-në dhe mund të themi pak. Si për shembull nëse ai dëshiron të vijë këtu çdo ditë për të parë seancat stërvitore dhe për të folur me trajnerin. Ajo që ai na ka dhënë është e paçmueshme.”

Xavi mezi pret ndeshjen, pranon se skuadra e tij është në një lojë të vështirë, por ata do të luftojnë për fitoren.

“Është shumë e veçantë. Është një lojë e vështirë dhe e komplikuar. Të luash atje është gjithmonë e vështirë. Ne do të sulmojmë dhe do të luajmë për të marrë tre pikë,” tha ai.

Si gjithmonë, ka shumë presion kur këto dy skuadra takohen dhe një fitore do të bënte shumë për sezonin e Barcelonës.

“Fitorja e nesërme na vendos në një pozicion të mirë për të arritur objektivin tonë të parë, që është hyrja në Ligën e Kampionëve”, shtoi Xavi.

“Në rastin e fitores nesër, gjithsesi e shoh si vetëm një lojë.

“Ne do të ishim 12 pikë prapa me një lojë më pak. Presioni është i njëjtë. Është një El Clasico dhe ne duam të fitojmë.”

Barcelona nuk e di saktësisht se çfarë të presë nga rivalët më të mëdhenj të skuadrës së tij përpara ndeshjes.

“Madridi është si kameleoni. Nuk e dini nëse do të shkojnë lart apo poshtë”, ka thënë ai.

“Ne nuk e dimë se çfarë të presim. Ne do të përpiqemi të kemi shumë topin dhe të luajmë stilin tonë të futbollit.

“Duke luajtur në shtëpi, mendoj se ata do të ushtrojnë presion të lartë në fushë gjatë gjithë ndeshjes. Ne duhet të jemi të përgatitur për të gjitha aspektet e lojës.”