Nis rikonstruksioni i pallatit të sportit “Qazim Dervishi”

Prej dy ditësh puna ka nisur. Ndonëse me një fuqi punëtore jo shumë të madhe aktualisht, firma fituese e tenderit, ka premtuar se në ditët në vijim, fuqia punëtore do të rritet dhe intensiteti i punimeve do të përshpejtohet. Gjëja e parë që do rikonstruktohet do jetë parketi. Ka filluar heqja e parketit ekzistues dhe shumë shpejt do të vendoset i riu, që do të jetë krejt ndryshe nga ky aktuali. Vendosja e parketit do t’i mundësojë ekipit të basketbollit të Vllaznisë vazhdimin e procesit stërvitor aty. Njëkohësisht bashkë me këtë proces, do të nisë edhe zgjerimi i fushës. Mendohet që përmasat e fushës pas këtij rikonstruksioni të jenë në parametrat e duhura për ndeshje ndërkombëtare.

Në dyshim pjesmarrja e Vllaznisë në Ligën Ballkanike

Punimet per rikonstruksionin e pallatti te sportit duhej të kishin nisur. Të paktën kështu u pat premtuar se në fillim të korrikut, punëtorët do kishin mbërritur në ambjentet e pallatit të sportit “Qazim Dervishi” për të nisur punën. Por nuk ka ndodhur kështu. Arsyeja ka qenë ana proceduriale. Në fillim ka qenë ftesa për firmat e ndërtimit, më pas rregjistrimi në tender ku kanë marrë pjesë 7 firma. Zhvillimi I tenderit ka nxjerrë edhe firmën fituese por për arsye procedurash, ajo ende zyrtarisht nuk ka nisur nga puna.

Vllaznia kampione edhe me U-12. Katë tituj kampion në basketboll

Një sezon që ka folur i gjithë për Vllazninë në basketboll. Pas titullit kampion me të rriturit dhe atij me të rinjtë, ditët e fundit ekipet e klubit Vllaznia kanë arritur të fitojnë edhe dy tituj të tjerë kampionë. Fillimisht me U-16 ndërsa sot është shpallur kampion edhe me U-12. Ndeshja finale është luajtur në mesditë në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" dhe përballë ekipit shkodran ka qenë Superior Klima e Tiranës. Epërsia e basketbollistëve të vegjël të Vllaznisë të drejtuar nga ana e trajnerëve Bledar Gjeçaj dhe Afërdita Rakaj ka qenë e madhe dhe në fund ata janë shpallur fitues duke merituar kështu edhe titullin kampion.

Liga Ballkanike, aprovohet pjesmarrja e ekipit të Vllaznisë

Vllaznia në basketboll për meshkuj do të marrë pjesë në Ligën Ballkanike të basketbollit. Kishte ditë që flitej për këtë gjë por në fakt konfirmimi përfundimtar ka ardhur nga Bordi ekzekutiv I kësaj lige. Ai është mbledhur ditën e djeshme në Sofje të Bullgarisë në mbledhjen  e tij të rradhës dhe të pranishëm në këtë mbledhje ka qenë I pranishëm edhe trajneri I ekipit të Vllaznisë Bledar Gjeçaj si dhe sekretari I Federatës Shqiptare të Basketbollit Korab Llazani. Të dy ata kanë shprehur dëshirën që skuadra kampione e vendit tonë të merrte pjesë në këtë Ligë shumë të rëndësishme. Përveç Vllaznisë dhe Shqipërisë, ka patur një kërkesë edhe nga skuadra kampione e Kazakistanit për të qenë pjesë e kësaj Lige.

Vllaznia edhe për të rinj shpallet kampione e Shqipërisë

Vllaznia është shpallur kampione e Shqipërisë edhe për të rinj në basketboll. Ajo ka triumfuar në finale ndaj ekipit të Teutës me rezultatin 62 me 47 në një ndeshje që ka dhuruar shumë emocione. Vllaznia dhe Teuta kanë qenë ekipet më të mira të kampionatit dhe këtë e kanë treguar edhe në ndeshjen finale e cila është ndjekur nga një masë e madhe spektatorësh. Ekipi shkodran e ka nisur që në minutën e parë në avantazh dhe atë e ka ruajtur deri në fund teksa është dëgjuar vërshëllima e gjyqtarit dhe basketbollistët bashkë me stafin drejtues dhe tifozët kanë shpërthyer në delir.

Basketbollistët e rinj të Vllaznisë duan edhe ato titullin kampion

Pas basketbollit të të rrituve që na dhuroi shumë emocione në momentin e shpalljes kampion pak ditë më parë, edhe ekipi I të rinjve të Vllaznisë është shumë pranë shpalljes kampion. Këtë fundjavë do të zhvillohet në Shkodër plej- ofi i kampionatit ku do të marrin pjesë 4 ekipet më të mira të vendit. Sipas shortit të paracaktuar, ndeshja e parë gjysmëfinale do të jetë ajo në mes ekipeve të Teutës dhe Partizanit që do të zhvillohet të shtunën në orën 15.00 ndërsa në orën 17.00 do të ndeshet Vllaznia me Superior Klima. Fituesit e këtyre dy ndeshjeve, më pas do të takohen në finale e cila do të zhvillohet të dielën në orën 18.00 në palatin e sportit “Qazim Dervishi”. Duke folur për gazetën www.shkodrasport.com, trajneri I këtij ekipi Roland Koka ka premtuar trofeun e pestë kampion në 10 vitet që e drejton atë.

Vllaznia për meshkuj shpallet kampione e Shqipërisë pas plot 14 vitesh

Vllaznia në basketboll për meshkuj është shpallur mbrëmë kampione e Shqipërisë. Ajo ka mundur në tre ndeshje finale ekipin e Tiranës duke mos patur nevojë të luajë më ndeshjen e katërt dhe të pestë. Titulli kampion kthehet në Shkodër pas plot 14 vitesh mungesë e kjo është festuar në mënyrën më të mirë të mundshme në një atmosferë vërtetë entuziaste. Ndeshja ka nisur më mirë për Tiranën e cila ka dominuar në dy periodat e para megjithatë gjërat kanë ndryshuar në dy periodat e tjera teksa shkodranët kanë fituar me rezultatin e përgjithshëm 84-73.

Vllaznia- Tirana, nesër finalja e tretë, ajo e titullit

Pasditja e së enjtes pritet të dhurojë shumë emocione në pallatin e sportit “Qazim Dervishi”. Luhet finalja e tretë e kampionatit kombëtar të basketbollit për meshkuj në mes Vllaznisë dhe Tiranës. Fitorja e shkodranëve në këtë takim do të thoshte mbyllje e kampionatit dhe shpalljen e tyre kampionë të këtij sezoni. Njëri nga titullarët e ekipit, shtatëlarti Gjon Ndoja është I bindur se fitorja do t’I takojë Vllaznisë edhe në këtë ndeshje. "Jemi përgatitur për ta mbyllur me sukses edhe këtë ndeshje të tretë. Skuadra është në formën e duhur dhe besoj se do fitojmë dhe më pas do gëzojmë të gjithë sëbashku"- ka thënë ai.

Vllaznia fiton edhe finalen e dytë. 95-79 brenda në “Asllan Rusi”

Pasditen e sotme në pallatin e sportit "Asllan Rusi" të kryeqytetit është luajtur ndeshja e dytë finale e kampionatit kombëtar të basketbollit për meshkuj në mes ekipeve të Tiranës dhe Vllaznisë. Kjo e fundit ka luajtur më mirë dhe ka fituar 95-79 duke bërë kështu që numri i ndeshjeve finale të shkojë në 2-0 për shkodranët. Me këtë fitore të sotme Vllaznia duket shumë pranë titullit kampion. Ndeshja e sotme ka qenë e dominuar nga fillimi e deri në fund nga basketbollistët e trajnerit Gjeçaj ku ka rënë në sy forma e shkëlqyer e Gjokoviç dhe Sarajlijës që sëbashku kanë shënuar plot 68 pikë në këtë takim.

Vllaznia mund Tiranën në finalen e parë. Fitore në sekondat e fundit

Vllaznia-Tirana është finalja e parë, e cila ka mrekulluar të gjithë. Vetëm me një pikë në sekondat e fundit të lojës ka arritur që Vllaznia të koleksionojë fitoren e parë. Edhe pse Tirana ka kryesuar nga fillimi i lojës e deri në sekondat e fundit, në mbyllje është Vllaznia që buzëqesh. Miqtë shtangin pallatin e sportit të mbushur plot me tifozë kuqeblu, teksa marrin kryesimin në 0-10. Vllaznia është e shpërqendruar dhe gabon në lojën sulmuese, ndërsa nuk mbron siç duhet. Gradualisht shkodranët përpiqen dhe e mbyllin periodën e parë 19-21. Sapo fillon e dyta, Vllaznia për të parën herë barazon 21-21.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR