Vllaznia pas titullit kampion fiton edhe Kupën e Shqipërisë

Sukseset për ekipin e boksit të Vllaznisë nuk kanë të sosur. Pas titullit kampion të fituar dy muaj më parë, pasditen e sotme ky ekip ka fituar edhe trofeun e Kupës së Shqipërisë. Ka ndodhur kështu pas ndeshjeve finale të...

Ndryshon vendi i zhvillimit. Ja ku do zhvillohen finalet e Kupës së Shqipërisë në...

Ditën e nesërme Federata Shqiptare e Boksit ka planifikuar zhvillimin e finaleve të Kupës së Shqipërisë. Vendi i përcaktuar për zhvillimin e këtyre finale ishte përcaktuar Tirana por duket se drejtuesit e Federatës kanë patur probleme me pallatin e...

Paradoksi:Shteti shqiptar ndërhyn për pasaportën e kampiones kosovare, por i ikin kampionët shqiptarë!

Ditën e sotme në media të ndryshme ka qarkulluar lajmi se kryeministri i i Shqipërisë Edi Rama pasi ka mësuar se kampionia kosovare e boksit Donjeta Sadiku nuk mundet dot të marrë pjesë në kampionatin Botëror që zhvillohet në Indi për shkak të refuzimit të vizës, ka ndërhyrë për t'i dhënë asaj pasaportë shqiptare. Vetëm kështu ajo do të mundet të marrë pjesë në këtë eveniment të rëndësishëm.

Zef Gjoni: Me boksin jemi më të mirët në Rajon, Europiani në fokus

7 medaljet e arta dhe dy trofetë e fituara si ekip dhe dy të tjera si boksieri më i mirë i aktivitetit e kanë rritur në mënyrë të ndjeshme nivelin dhe reputacionin e boksit shqiptar. Rezultate këto që tregojnë se ky sport është në ditët e ti më të mira. Tashmë boksierët tanë, jo vetem që garojnë si të barabartë me çdo boksier të huaj, por bazuar në arritjet e periudhës së fundit, ato figurojnë të jënë më të mirët në rajon.

Bekim Vjerdha: Trofeu i “Gongut të Artë”, më ka lumturuar pa masë

Mbase nuk e kishte menduar as vetë por në fund kur ka dëgjuar t'i thirret emri për të marrë trofeun e "Gongut të Artë" në ringun e Shkupit, boksieri shkodran Bekim Vjerdha është ndjerë disi i befasuar. E ka pranuar edhe vetë këtë gjë në një prononcim për gazetën "Shkodra Sport" kur shprehet:

Bekim Vjerdha rrëmben “Gongun e Artë”. Shqipëria mund Serbinë

Ka përfunduar me suksesin e kombëtares shqiptare të boksit edhe turneu "Gongu i Artë" i zhvilluar për dy ditë me rradhë në Shkup të Maqedonisë. Shqipëria ka sfiduar Serbinë në renditjen ekipore dhe i ka rrëmbyer asaj vendin e parë. Por jo vetëm kaq. Boksieri shkodran Bekim Vjerdha është vlerësuar si boksieri më i mirë i aktivitetit duke merituar edhe trofeun e veçantë të "Gongut të Artë".

Pesë boksierë në finalet e “Gongut të Artë”. Tre janë të Vllaznisë

Nga gjashtë boksierët me të cilët Shqipëria po përfaqësohet në edicionin e rradhës të "Gongut të Artë" që po zhvillohet në Shkup të Maqedonisë, pesë prej tyre kanë siguruar të drejtën për të qenë në finalet e ditës së nesërme. Dhe ajo çfarë është më interesantja, tre prej tyre janë pjestarë të ekipit të Vllaznisë të cilët e fituan këtë të drejtë pas takimeve të fituar ditën e sotme në gjysmëfinale.

Boksierët tanë gati për të synuar “Gongun e Artë”

Kombëtarja e boksit, pak ditë pas pjesëmarrjes në turneun “Adem Jashari” që u zhvillua në Prishtinë ka udhëtuar për në Shkup, aty ku këtë fundjavë do të zhvillohet turneu tjetër ndërkombëtar, ai i “Gungut të Artë”. Në këtë turne, Shqipëria do të përfaqësohet me boksierët Ardit Murja (pesha 56kg), Krenar Zeneli (pesha 60kg), Indrit Sokoli (pesha 64kg), Arjon Kajoshi (pesha 75kg), Bekim Vjerdha (pesha 81kg) dhe Emiliano Xhediku (pesha 91kg).

Kombëtarja e boksit drejt Shkupit. Gjoni: Synojmë sërish vende të para

Kombëtarja shqiptare e boksit, me pesë sportistë në rradhët e tij, është nisur paraditen e së enjtes drejt Maqedonisë për të marrë pjesë në turneun ndërkombëtar “Gongu I Artë” që zhvillohet këtë fundjavë në Shkup. Para nisjes, trajneri Zef Gjoni në një prononcim për "Shkodra Sport" është shprehur entuziast për një tjetër paraqitje positive të boksierëve edhe në këtë turne ndonëse ai do të jetë edhe më I fortë se “Adem Jashari” I Prishtinës ku morën pjesë javën e kaluar.

Kajoshi, Zeneli e Murja të arta. Shqipëria ekipi më i mirë në “Adem Jashari”

Tre boksierë të kombëtares shqiptare dhe pikërisht Arjon Kajoshi, Krenar Zeneli dhe Ardit Murja, kanë zënë vende të para dhe kanë merituar medaljet e arta në turneun "Adem Jashari" që u zhvillua dje dhe sot në Prishtinë të Kosovës. Por jo vetëm kaq. Boksi shqiptar ka patur të tjera suksese. Kombëtarja jonë me tre vende të para, më shumë se gjithë ekipet e tjera, ka zënë vendin e parë dhe është vlerësuar si ekipi më i mirë i këtij turneu ndërkombëtar.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia- femra tjetër fitore në kampionat. Fiton 6-0 ndaj Dajtit

Tjetër fitore në kampionat për ekipin kampion në fuqi të futbollit të femrave, atë të Vllaznisë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e nëntë...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR