Boksierja e vetme shqiptare, shkodrania Elsindita Selaj: Dua të garoj në Lojërat Olimpike të...

Boksi është një sport relativisht i ri në Shqipëri. Nën diktaturën e Enver Hoxhës, ai u ndalua sepse konsiderohej si i dhunshëm. Megjithatë, sot vendi ynë ka rreth 1100 boksierë, nga të cilët 300 garojnë në gara kombëtare e...

Boksierja shkodrane që ëndërron Olimpiadën, historia e Elsidita Selajt pushton mediat botërore

Elsidita Selaj mund të mos jetë nëj emër shumë i njohur në ambientet sportive në Shqipëri, por sot ajo ka marrë famë në të gjtihë botën. Emri i saj ka qarkulluar në të gjitha mediat prestigjioze ndërkombëtare, falë një...

Zef Gjoni: Nuk do të jem më pjesë e Vllaznisë /VIDEO

Boksierët e Vllaznisë dhe të kombëtares shqiptare prej disa ditësh kanë nisur përgatitjet për aktivitetet që I presin. Janë disa të tilla në arenën ndërkombëtare në të cilat ata do të marrin pjesë në muajt e ardhshëm, por ndërkohë...

Ndeshja e Kristian Demajt për titull botëror shpallet ‘ndeshja e vitit’

Ndeshja e 29 shkurtit te vitit te kaluar ne mes boksierit shkodran Kristian Demaj dhe gjermanit Robert Grguriç, e vlefshme per fitimin e gjermanit te kategorise UBO, eshte vleresuar si ndeshja me e bukur e vitit 2020. Ky eshte vendimi...

I pamposhturi! Kampioni shqiptar Jurgen Uldedaj mposht boksierin serb Bojan Cestic

Fitorja e 13 pa humbje për Jurgen Uldedajn. Bokseri shqiptar mposhti boksierin serb Bojan Cestic. Kompioni i dyfishtë i botës, ne WBC dhe WBO, për të rinj deri në moshën 24 vjeç, Jurgen Uldedaj fitoi mbrëmë në Magdenburg të Gjermanisë,...

Rikthehet në ring Florian MARKU, boksieri shqiptar ndeshet këtë javë me sportistin britanik

Boksieri nga Lushnja, Florian Marku do të ndeshet në ring këtë të shtunë me britanikun Alex Fearon. Dueli do të zhvillohet në mbrëmjen e 12 dhjetorit, në “SSE Arena” në arenën e Webbley në Londër. Përballë shqiptarit do të...

Coronavirus ‘prek’ sërish sportin shqiptar, Kreu i Federatës rezulton pozitiv

Coronavirus nuk ndalet. Kreu i Federatës Shqiptare të Boksit, Florend Kalivopulli ka rezultuar pozitiv, raporton newsport.al. Gjithçka është vërtetuar pas daljes së përgjigjeve, të cilat fatkeqësisht e shohin atë mbartës të virusit. Kalivopulli është izolouar menjëherë, duke shmangur...

Sporti në zi, ndërron jetë ‘profesori’ i boksit shqiptar

Sporti shqiptar në zi, ditën e sotme është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare, takticieni dhe profesori i boksit shqiptar, Ramiz Reka. Por kush ishte Ramiz Reka, profesori i njohur I boksit shqiptar? Ai u lind në 17 janar 1938...

Marku: Jam patriot, zbres në ring vetëm për shqiptarët

Florian Marku është një nga boksierët më të mirë shqiptarë dhe së fundmi ai shkatërroi Muma Mweemba për 101 sekonda. Pas këtij suksesi, ai ka dhënë disa intervista. Së fundmi lushnjari ka folur për Mirror, ku kujton fillimet e...

Paralajmërimi i fundit i Zef Gjonit

Ndryshe nga gjithe vendet e Rajonit, ne Shqiperi nuk lejohet zhvillimi i aktiviteve kombetare te boksit, megjithate sportistet me te mire te vendit jane duke marre pjese ne disa turne nderkombetare kohet e fundit. Para disa ditesh ekipi kombetar ka...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR