Ish-kapiteni i Shqipërisë: Orët dhe florinjtë i fusnim në kuti qumështi

A ka pasur momente delikate apo ndonjë situatë të veçantë gjatë kthimit në Shqipëri nga jashtë vendit? Targaj rrëfen: “Eh… Ka pasur edhe siklete…Kur dilnim jashtë shtetit, vinim re ndryshime të mëdha të atyre vendeve me Shqipërinë dhe mahniteshim...

Perlat Musta: Lojtarët e Tiranës bënin shkollë dhe gjenin shtëpi, mua ma lanë gruan...

Ish-portieri i Partizanit dhe Kombëtares, në intervistën e dhënë për “Panorama Sport” hedh dritë mbi një ng jarje të ndodhur para 31-vite, ku ai dhe tre futbollistë të tjerë të “demave” u pezulluan pas shpikjes së disa normave. Musta...

PUBLIKOHET PËR HERË TË PARË/ Vllaznia fituese e Kupës së Republikës 1988

Vllaznia e viteve '80 në volejbollin e meshkujve ka qenë ndër brezat më të mirë të këtij sporti. Vërtetë nuk arriti të shpallej asnjëherë kampion, por ky ekip fitoi tre Kupa të Republikës në vitet 1985, 1988 dhe 1989....

Grima kthehet pas në kohë: Na u prish autobusi, si u shpëtuam bandave në...

Izolimi duket se ka edhe të mirat e veta. Kujtimet e së shkuarës po dalin nëpah gjithnjë e më shumë në këtë kohë pandemie. Një histori tejet interesante na e rrëfen edhe Armir Grima, ish-portieri i Vllaznisë dhe aktualisht...

HISTORIA E NJË TENTATIVE PËR REKORD BOTËROR NGA FARUK KALLESHI

50 vjete me pare, Shkodra perjetoi nje event sportiv jo te zakoneshem ne jeten e saj te pasur e te larmishme me episode e njgarje sportive. Klubi Vllaznia, Komitetit iFizkultures, ne bashkepunim me Federaten Shqiptare te Sporteve te Renda...

HISTORI/ Vllaznia e viteve ’80, një nga më të mirat e volejbollit shkodran

Volejbolli shkodran në vite ka nxjerrë nga rradhët e tij lojtarë shumë të talentuar por në fakt numri i trofeve të fituar nuk është dhe aq i madh. Ka vetëm një titull kampion të fituar, atë të sezonit 2016-2017, ndërkohë...

Speciale nga Besnik Dizdari/ 95 vjet më parë botohej ‘Gazeta e Sportit’

Shkodër 1925 – gazeta e parë sportive… Ajo ishte një gazetë modeste, prej 4 faqesh të vogla, format 22.7 x 30.8 cm. Kish dalë dy herë në muaj dhe ishte shtypur në shtypshkronjën “Nikaj” në Shkodër....

HISTORI/ Kolera në Turqi, kur Partizani refuzonte të luante në Stamboll, por ‘leksionin’ turqve...

Viti 1970, në Turqi, zonën juglindore të saj, ka rënë epidemia e kolerës, e rrezikshme, përhapëse dhe të gjithë tentojnë t’i shmangen. Deri edhe ndeshjet ndërkombëtare rrezikojnë të mos organizohen. Shumë skuadra refuzojnë të shkojnë e ndeshen me klubet...

HISTORI/ DOZHA E BUDAPESTIT DHE SHUJP KERAJ

Nga NAMIK MEHMETI Ne keto dite karantine, per te mbuluar kohen e lire per shetitje apo per takime per nje kafe me miq e shoke, je I detyruar jo vetem t'i rikthehesh rileximit te librave, por edhe germosh e shfletosesh...

Rrëfehet Astrit Dervishi: Frika nga sëmundjet, kur Shqipëria izolonte 3 arbitra italianë në Lezhë...

Ngjarja është e lidhur me tetorin e largët të vitit 1973, kur fenomeni virus, në ato vite e njohur si malarja, një epidemi e frikshme ishte përhapur në Afrikën e Veriut, Europë dhe në gushtin e 1973-shit godet Italinë...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR