Kur sportistët shkodranë që refuzoheshin për arsye biografike te ‘Vllaznia’, gjenin ‘strehë’ në Mirditë,...

Kjo fotografi e viteve ’60-të është realizuar në Rrëshen të Mirditës, kur ekipi “Minatori” i këtij qyteti merrte pjesë në kategorinë e tretë në kampionatin kombëtar të volejbollit. Në përbërje të tij janë një grup arsimtarësh, ku disa prej...

Historia e rallë e Bledar Gjeçajt dhe aktivizimi i tij me Bashkimin e Prizrenit

Në fillim të shekullit të ri palestrat e basketbollit ishin vendi ku qytetarët e Kosovës gjenin kënaqësinë e madhe, sidomos pas daljes nga një luftë më përmasa shkatërritmare. Ishte një kohë e artë për klubet, basketbollistët si dhe në përgjithësi...

HISTORI/ Vllaznia, start më i mirë se në vitin e titullit. Krahasimi me sezonin...

Vllaznia është kryesuesja e Kategorisë Superiore pas tetë javësh kampionat. Të besuarit e trajnerit Tomas Brdariç kanë një ecuri që askush nuk e kishte menduar. Madje as më optimisti në Shkodër nuk e kishte menduar se kuqeblutë do të...

HISTORI/ Titulli i 9-të i Vllaznisë, kampionët e fundit e mbyllën me dy pikë...

Vllaznia ka dalë 9 herë kampion i Shqipërisë dhe titulli i fundit është arritur në sezonin 2000-2001. Në atë edicion kampionati elitar i futbollit në Shqipëri zhvillohej me pjesëmarrjen e 14 skuadrave dhe me dy faza. Pas 26 ndeshjesh shkodranët...

FOTO/ Kur në fushë zbrisnin Devi MUKA dhe Suad LICI, ish-arbitri i SUPERIORES nostalgjik:...

Vitet kalojne dhe momentet interesante mbesin ne kujtesen e te gjitheve. Keshtu i ka ndodhur edhe Mentor Sopjanit i cili është bërë nostalgjik për kohën kur ai vinte drejtësi në fushën e blertë. Ish-gjyqtari i Superiores ka zgjedhur klasiken...

‘Aventura’ e bujshme e rënies së dytë të Vllaznisë së Shkodrës

Nga BESNIK DIZDARI Pjesa e tretë “AVENTURA” E BUJSHME E RËNIES SË DYTË TË VLLAZNISË SË SHKODRËS… E, ndërsa Partizani e Dinamo shpërthejnë në plot gola 4-2 e 6-0, befasia e madhe është fitorja 2-1 e Vllaznisë brenda në Tiranë me 17...

VIDEO/ Kur Ymer Striniqi i bënte jehonë një fitoreje të Vllaznisë me Tiranën

Ndeshja Vllaznia- Tirana po afron dhe në Shkodër mezi e presin. Tifozët sigurisht që nuk do jenë në stadium dhe nuk do kenë mundësi ta mbështesin nga afër skuadrën e tyre të zemrës, por do jenë aty jashtë. Do jenë...

HISTORI/ Skerdi BEJZADE hap ‘plagë të vjetra’; Vllaznia – Dinamo ndeshje e veçantë

Ish-lojtari I Kombëtares, Dinamos, Partizanit, Elbasanit dhe Vllaznisë, Skerdi Bejzade është ndalur sëfundmi në një plagë të futbollit shqiptar, përcaktimet e rezultateve. “Arusha” ka kujtuar duelin final me Dinamon në sezonin 2007-2008, kur kryeqytetasit u shpallën kampionë të Shqipërisë. Me...

HISTORI/ 1969, kur sportistët shqiptar merreshin me valutë

Në izolimin e plotë ku ndodhej Shqipëria gjatë gjithë periudhës së regjimit komunist të Enver Hoxhës deri në vitin 1990-të, përveç atyre që dilnin jashtë shtetit për arsye pune, si diplomatët, Marina Tregtare apo Agroeksporti, të vetmit shtetas që...

HISTORI/ 1983- Tifozat e Vllaznisë ‘vagabonda’

Tifozët shkodranë janë shquar gjithmonë për mbështetjen e madhe që i kanë bërë Vllaznisë. Dhe jo vetëm në ndeshjet e luajtura në Shkodër. Jo më kot, rënia e saj prej Superligës është përjetuar në mënyrë dramatike prej tyre. Sidomos prej tifozëve...

FUTBOLLI I FEMRAVE

E VEÇANTË/ Ardiola Raxhimi rikthehet të luajë tre muaj pas lindjes....

Vllaznia fitoi sot 9-1 ndaj Kinostudios në ndeshjen e rradhës për kampionat dhe në fakt, kjo nuk përbën ndonjë risi sepse ekipi shkodran vazhdon...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR