HISTORI/ Ish-presidenti i Vllaznisë Azem Hajdari: Në Shkodër jam ndier gjithmonë si “nipi...

Për dy vjet me rradhë ka qenë president i Klubit të Futbollit Vllaznia dhe gjatë asaj periudhe është munduar të japë më të mirën për kuqeblutë. Azem Hajdari ka qenë numri 1 i klubit në vitet 1996-98, madje edhe...

Historia e basketbollit shkodran, titujt kampionë dhe emrat e shquar në vite

Basketbolli në Shkodër filloi të luhej pasi ky sport kishte hyrë më parë në Shqipëri. Ka qenë pikërisht Instituti Teknik i Tiranës, vendi ku për herë të parë filloi të luhej kjo lojë. Ishte viti 1920, kur ndodhi kjo....

Nostalgji: Stadiumi “Loro Boriçi” i mbushur plot e përplot

Sot Vllaznia vuan për tifozët. Sigurisht që ky është një minus i madh për këtë skuadër e cila tifozërinë e ka patur si një pikë të fortë mbështetëse në vite. Mjafton të shohim këtë video dhe kupton menjëherë se kush janë tifozët shkodranë. Vetëm 16 vite më parë ka qenë ky stadium i mbushur në këtë mënyrë. Dhe të mos harrojmë: Në "Loro Boriçi" pamjet e mësipërme nuk i takojnë asnjë përballje me Italinë apo me Spanjën.

Rekord! Shkodra Sport, 400 mijë klikime në vetëm 10 muaj!

Gazeta online www.shkodrasport.com vazhdon të thyejë rekord pas rekordi. Në vetëm 10 muaj ekzistencë në hapësirën online, ajo ka rregjistruar plot 400 mijë klikime. Shifra në fjalë është arritur dy ditë më parë. Në fakt, edhe ne vetë nuk e kishim besuar se do kishim këtë sukses. Gazeta Shkodra Sport u bë faktor në sportin shkodran dhe jo vetëm. Klimimet e shumta, interesi gjithnjë e në rritje, tregojnë se jemi në rrugën e duhur. Me një mesatare prej 40 mijë klikimesh në muaj, besoj se  kemi bërë diçka të mirë. Për të njoftuar sportdashësit shkodranë dhe më gjerë mbi atë çfarë ndodh çdo ditë në sportin shkodran e më gjerë. Kemi bërë mirë në drejtim të evidentimin të sportistëve shkodranë në mbarë botën. Mjafton të themi vetëm një fakt. Ditët e fundit kemi publikuar një shkrim për notaren Noel Borshi. Ajo do përfaqësojë Shqipërinë në LOjërat Olimpike të Londrës por pakkush e ka ditur se ajo ishte nga Shkodra.

Vllaznia fiton një titull. Jo sot, por atë të vitit…1940

 

Shumë interesante megjithatë me shumë mundësi do jetë një realitet. Në fund të këtij viti ose më së shumti kur të zhvillohet Asambleja e rradhës e Federatës Shqiptare të Futbollit, klubi Vllaznia nuk do ketë më 9 tituj kampionë të fituar por 10. Bëhet fjalë për njohjen e tre kampionateve kombëtare që janë zhvilluar në vitet e luftës, pra më 1939, 1940 dhe 1942. Nga këto kampionate, ai i vitit 1940 është fituar nga Vllaznia dhe dy të tjerët nga Tirana. Kërkesa për njohjen e këtyre titujve kampione është bërë sot në emër të dy klubeve të mësipërme nga nënkryetari i Bashkisë Shkodër Ritvan Troshani. Sipas tij, është plotësisht legjitime, njohja e atyre kampionateve që kanë qenë mëse të rregullt për nga mënyra e zhvillimit. Ndërkohë Komiteti Ekzekutiv i Federatës, në Asamblenë e sotme vendosi krijimin e një komisioni për të shqyrtuar hapësirën ligjore dhe gjithçka tjetër që ka të bëjë me vlefshmërinë e tyre.

FOTO-LAJM/ 4 pjestarë të shquar të Vllaznisë së viteve ’60

Historia e futbollit shkodran është shkruar nga shumë emra të shquar të saj të cilët kanë dhënë kontributin e tyre për rritjen e këtij emri në historinë 100 vjeçare të tij. Fotoja e këtij shkrimi publikohet për herë të parë....

Historia e sportit në Malësi të Madhe

Malësia e Madhe është treva shqiptare, emri i së cilës  përputhet plotesisht me atributet dhe vlerat historike që i njihen e vlersohen kombetarisht e nderkombetarisht. Besa ,bujaria ,trimeria e urtia  nuk janë nocione abstrakte ,pasi ato kultivohen e demostrohen...

SHKODRA SPORT, 800 mijë klikime në vetëm 18 muaj

Nga Gjergj KOLA   Gazeta online www.shkodrasport.com vazhdon të thyejë rekorde. Në vetëm 18 muaj nga hapja e saj, ajo ka arritur një numër klikimesh prej më tepër se 800 mijë. Çka tregon se gjërat kanë shkuar në një...

Vioresin Sinani- Hamdi Salihi, çfarë kombinimi, çfarë goli! (VIDEO)

Kanë luajtur shumë pak sëbashku megjithatë kanë lënë gjurmë. Vioresin Sinani dhe Hamdi Salihi janë dy ndër sulmuesit e spikatur të Vllaznisë pas viteve '90. I pari jo më kot është edhe golashënuesi më i mirë në historinë e...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR