Starova: Ja zgjidhja për kampionatin, më 97 na rrethonin kallashnikovët, por gara vazhdoi

Futbolli nuk është hera e parë që ndalet në Shqipëri. Ka pasur disa herë forca madhore që kanë detyruar qeverinë dhe FSHF-në të ndërpresë aktivitetin. Nëse këtë herë kemi të bëjmë me një pandemi globale (koronavirusi), duhet të kthehemi...

FOTO QË FLASIN VETË/ JA ÇFARË ‘ÇMENDURIE’ BËNIN SHKODRANËT PËR ÇIKLISTAT E VLLAZNISË

Tifozët shkodranë prej shumë e shumë vitesh konsirohen si më të zjarrtit dhe këtë e kanë treguar me "vepra" teksa kanë mbushur stadiumin dhe pallatin e sportit. Por në fakt, ato nuk kanë munguar edhe në sportet e tjera dhe...

Ish-presidenti Selami: Tirana na vodhi titullin dhe Kupën

Polemikat për kampionatin e sezonit 1996-1997 thellohen edhe më tej në “Panorama Sport”, pikërisht 23 vite më pas, në një kohë që në Shqipëri futbolli ka ndalur prej përhapjes së koronavirusit. Pas disa prononcimeve ekskluzive të protagonistëve të asaj...

Angli-Shqipëri, kur Demollarit iu mohua supergol

Kohët e fundit është hedhur në Youtube një përmbledhje 10 minutëshe e ndeshjes Angli-Shqipëri, e luajtur në vitin 1989. Stadium i mbushur, 1 minutë heshtje, pastaj përmbledhja e pjesës së parë. Më tepër se sa rezultati, ku Anglia fitoi 5-0,...

Bashkia Shkodër nderon më të mirët e notit në 100 Vjet Vllazni

Bashkia Shkodër ka vijuar punën për nderimin e figurave të ndryshme të sportit në kuadrin e 100 vjetorit të themelimit të shoqnisë Vllaznia. Për rrjedhojë, sot ka qenë rradhë e notarëve më të mirë në historinë e klubit shkodran...

Histori/ Normat fizike si torturë e një brezi të tërë, ja hilet që bënin...

NGA UVIL ZAJMI Çfarë ishin normat fizike dhe si zhvilloheshin ato? Testi i kolonelit dhe mjekut të aviacionit amerikan, që u bë tmerr për të gjithë, nga legjenda Pano te “shigjeta” Braho, sulmuesi Dibra dhe portierët. Futja e detyruar e...

Kur Shkodra kishte kombëtaren dhe kampionatin e saj. Ja si mbreti Zog shkriu 10...

Nga Besnik DIZDARI ….Kur me 1930, mbreteria e Zogut desh te zhvillonte per here te pare Kampionatin Kombetar te Shqiperise ne Futboll, Shkodra me mendjemadhesine me te madhe e kundershtoi. Nuk besonte ne kete organizim. Ngaqe ne qytetin e saj, ajo...

Histori/ Një ndeshje historike e vitit 1925 në Shkodër

94 vjet më parë, pikërisht më 19 gusht 1925, do të udhëtonte për në Shkodër, skuadra e Kamzës, me emrin “Tërkuzaj”, e cila do të zhvillonte të parën ndeshje, jashtë Kamzës. Skuadra e Tërkuzajt do të zhvillonte ndeshjen e...

Dossier/ Fotoja dhe skeda e rrallë, kur Edi Rama luante basketboll në Shkodër

Të gjithë e dinë që kryeministri aktual i Shqipërisë, Edi Rama, në rininë e tij ka luajtur basketboll. Megjithatë, ka pak foto dhe video të publikuara të asaj periudhe. Nga Shkodra diçka “zbulohet”. Veteranë të këtij sporti na kanë...

Dossier: Viti 1937- Vllaznisë i anullohet një fitore. Protesta në Shkodër, por ajo humbet...

Nga Gjergj KOLA Në historinë 99 vjeçare të Vllaznisë janë vetëm 9 kampionate të fituara nga ana e saj. Për ndokënd, kjo shifër është e mjaftueshme ngaqë përballja e saj me “ujqërit” e kryeqytetit, Tiranën, Partizanin e Dinamon, nuk ka qenë...

FUTBOLLI I FEMRAVE

E VEÇANTË/ Ardiola Raxhimi rikthehet të luajë tre muaj pas lindjes....

Vllaznia fitoi sot 9-1 ndaj Kinostudios në ndeshjen e rradhës për kampionat dhe në fakt, kjo nuk përbën ndonjë risi sepse ekipi shkodran vazhdon...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR