Opinion/ ERDHA, PASHË DHE…HUMBA!

Sentenca e njohur "Erdha, pashe dhe fitova" per trajnerin italian Kristian Panuçi mund te artikulohet me nje ndryshim ne kuptimin e saj klasik. Pra per Panuçin  pa medyshje mund te thuhet: "Erdha,pashe ...dhe humba". Natyrisht per afro dy vite sinjor...

Opinion nga Xhevdet Zekaj/ Panucci Ik! Thjeshtë ik!

Të besuan, mbështetën, vlerësuan, dhe ata paguan! Të paguan për lojë sulmuese! Të paguan të bëjë skuadër me atë miell që ke! Të paguan që skuadra të ketë ide, bosht, grup, identiteti! Të paguan për profesionalizëm! Të paguan të bëjë ndërrime dhe formacion me...

Një “Mjeshter i Madh” për njeriun e madh, Anton Shkoza.

Nga Klodian ZHIVANI Diten e shtune, ne teatrin “Migjeni”, presidenti nderoi me titullin “Mjeshter I Madh”, 19 mjeshtra te medhenj dhe futbollistin e niveleve boterore, Sabah Bizin. Shume u kenaqen e shume te tjere kishin rezerva! Shkodra eshte qyteti qe perhere...

Opinion/ Pse nuk u dekorua asnjë sportist dukagjinas në 100 vjetorin e Vllaznisë?

Nga Prelë MILANI Mbrëmë ndoqa me vëmendje dekorimet e bëra nga Presidenti i Republikës per elitën sportive të Shkodrës në 100 vjetorin e shoqërisë Vllaznia. Si publicist dhe biograf i disa jetëve sportive të këtij qyteti, nuk ma thotë mendja, as...

OPINION NGA NAMIK MEHMETI/ A DUHEN KUJTUAR EDHE TIFOZËT NË 100 VJETORIN E VLLAZNISË?

Eshte fjala per ate qe ne futboll quhet "lojtari i dymbedhjete", pra per spektatorin. Aq e vjeter siç eshte Vllaznia, aq e njohur dhe mbreselenese kudo qe ka luajtur ekipi shkodran, aq te njohur dhe mbreselenes kane qene per...

Opinion nga Roland Luçi/ Zoterinj, mos e reduktoni, mos e prishni festën!

Ne pragfesten e 100-vjetorit te themelimit te shoqerise kulturore e sportive Vllaznia ka shperthyer ne disa media nje fushate e "zgjedhjes" se ekipeve historike shkodrane, te futbollit, basketbollit e me tej. Une nuk jam i sigurte, kjo eshte nje ankete...

Opinion/ “Amerikanizimi” i basketbollit në Shqipëri

Nga Artan Shyti* Basketbolli mbetet sporti i dytë për nga popullariteti në Shqipëri. Mes futbollit dhe volejbollit, përbëjnë të tre sportet më të ndjekura, më të luajtura dhe më të njohura. Për këtë, edhe vëmendja ndaj tyre për çdo specialist sporti...

Opinion nga Besnik Dizdari/ Vetëm kështu mund të shkatërrohet futbolli shqiptar

“Skënderbeu godet në Serbi!” “Teuta – një bullgar gati të firmosë!” “Skënderbeu tenton dy boshnjakë!” “Laçi – kolumbianë dhe senegalezë për sulmin!” ” Bylis firmos me Xhixhiuan!” “Tirana tenton Mensah, Partizani do Rexhinaldon!” “Partizani i fiksuar për sulmues, Meliç në skenë!” “Vëllai i Nexhipit bëhet shkes...

Opinion nga Vasil Ruci/ FSHF t’u kthejë futbollin bashkive, duhet revolucion

Futbolli duhet të kthehet te bashkitë. Jam dakord që të administrohen po nga këta administratorë që janë aktualisht, por duhet që të gjitha klubet të rikthehet nën mbikëqyrjen e bashkive dhe të financohen prej tyre. Ekonomia shqiptare kaq është...

Opinion nga Besnik Dizdari/ “Pesëshja” e vitit dhe varfëria sportive e Shqipërisë

Nëse dikush tjetër mund të gjejë sportistë të tjerë me arritje kësisoj ndërkombëtare si këta të “Pesëshes sime”, do ta mirëpres. Por kur mendoj se sa të pakta qenë arritjet e Shqipërisë gjatë 2018-ës, unë për vete gjeta vetëm...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia “boom” në merkato. Vijnë katër amerikane dhe një malazeze

I kishte premtuar dhe tashmë I ka bërë realitet. Presidenti I Vllaznisë në futboll për femra Lazer Matija ka bërë 5 blerje njëkohësisht. Bëhet...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR