Opinion nga Sidrit Bejleri/ Vllaznia- Tirana, një binom qytetarie, vlerash e vëllazërie shekullore

Dy ndër ekipet që kanë marrë e dhënë kaq shumë sportistë me njeri-tjetrin (ju duhen emra?) Dikur gjyshërit dhe baballarët tanë jo vetëm tifozë, ruanin dhe respektonin me fanatizëm miqësinë mes dy qyteteve. E pavarësisht rezultateve, respektoheshin dhe mirëpriteshin...

Opinion nga Roland Luçi/ Që VAR të jetë efikas…

Aplikimi i VAR ishte nje revolucion i vonuar ne futboll, u aplikua kur lista e fituesve te pamerituar te europianeve e boteroreve u be e gjate. Gjithsesi kostoja e aplikimit te ketij sistemi jane vonesat e shumta, ulja e ritmit...

Opinion nga Apollon Haxhi/ Vllaznia duhet të ketë edhe një plan ‘B’ për mënyrën...

Këto javët e para të këtij sezoni na kanë shfaqur një Vllazni me dy fytyra. Njëherë na shfaqet spektakolare e për të flitet me suprlativa, më pas zhgënjen dhe ka kritika. Fakti është se ndaj Laçit dhe Dinamos, dy...

Opinion/ Trajnerë që ndezin qiri e luten natën për fundosjen e kolegëve të tyre

Kryeqyteti ndodhet në prag të derbit të dytë sezonal, këtë radhë me impaktin më të madh të përplasjeve të brandeve Tirana e Partizani, por me Tiranën kryesuese dhe Partizanin që nuk po ngre dot kokë. Shtuar këtu edhe Dinamon...

Opinion/ Gjakprishurit ndaj Polonisë, ‘vullkani’ në Amsterdam dhe… qytetaria futbollistike shkodrane

Nga prof.dr. Xhevdet Zekaj Disa tifozë kuqezinj, të paktë në numër, e shfrynë zemërimin e tyre të humbjes në mënyrë aspak qytetare. Pas golit të Polonisë, shishe, çakmakë dhe madje një celular fluturuan mbi kokat e lojtarëve kundërshtarë. Ata po...

Opinion/ Vllaznia ka një fytyrë, më të bukurën e kampionatit!

Një kartolinë për kampionatin, e dërgon Vllaznia. Zgjim i ëmbël për tifozët shkodranë pas asaj supersfide në “Loro Boriçi”, ku Vllaznia i është imponuar 6-3 ndaj Dinamos, një nga ato sfida të destinuara të mbahen mend gjatë. Gola, përmbysje...

Opinion nga BESNIK DIZDARI / Nuk ishte e bukur ndeshja Vllaznia-Dinamo. E bukur ishte...

…Sepse për të qenë një ndeshje e bukur duhet që të dyja skuadrat të jenë të bukura. Pra, që të dyja skuadrat të luajnë bukur. Jo vetëm njëra. Kjo nuk ndodhi në ndeshjen Vllaznia-Dinamo. E bukur ishte vetëm Vllaznia. ...

Opinion nga Ervin Baku/ Vllaznia, një leksion i pastër futbolli!

Nga ERVIN BAKU* Do të flas pa tifozllëk. Mund ta kem edhe gabim. Por, si gjithmonë, jam unë. Duke thënë gjithmonë atë që mendoj… Mbrëmë isha në Shkodër. I falemnderoj të gjithë sepse dinë me i trajtu dhe respektu siç...

Opinion nga Altin Sulçe/ Tjetër Hysaj në Seria A, tjetër Hysaj në kombëtare

Dy ndër futbollistët që pritej të udhëhiqnin grupin në fushë patën rendimentin më të dobët se të tjerët dhe kjo ndodhi ne një nga ndeshjet më të rëndësishme të historisë së futbollit shqiptar. Manaj & Hysaj duhet të ndryshojnë...

Opinion nga Ridvan Tula/ I mrekullueshmi Rocco Vata…

Thjesht, një 16 vjeçar që si shumë femijë të tjerë, i tregon Botës se çfare don me thanë me kenë shkodran. I tregon Botës se çfara don me thanë me trashëgu ADN-në e futbollit ma t'bukur, atij futbollit të...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vajzat kuqezi pësojnë 7 gola, Norvegjia e papërmbajtshme

Norvegjia shumë e fortë për kombëtaren shqiptare të fermave. Përfaqësuesja nordike fitoi thellë 0-7 në “Air Albania” në takimin e vlefshëm për eliminatoret e...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR