Armando Vajushi: Tek Vllaznia duhen vepra dhe jo fjalë

Armando Vajushi, lojtari i ri shkodran që është pjesë e ekipit të Liteksit në Bullgari, e sheh me nota jo shumë pozitive situatën që është momentalisht te Vllaznia. Megjithatë, në krahun tjetër, ai ka besim të plotë se mundësitë...

Hamdi Salihi i jep fitoren Jiangu në ’93. Goli i gjashtë në kampionat

Tjetër gol për Hamdi Salihin. E ka bërë edhe sot këtë gjë duke shënuar, madje një gol shumë të rëndësishëm për skuadrën e tij Jiangsu Sainty. Kjo ngaqë ndeshja ndaj ekipit Hangzhou po shkonte në barazim 1-1 dhe pikërisht...

Elseid Hysaj, një histori përrallash për shkodranin e kombëtares!

Asnjë nuk mund ta dëshmojë, por e sigurt është se Gëzim Hysajt, të atit të Elseidit (Elsi për shokët), do t’i jenë mbushur sytë me lot në ndeshjen Shqipëri-Gjeorgji, më 6 shkurt të këtij viti, pra thuajse vetëm katër muaj më parë, kur ka parë të birin teksa debutoi me fanelën kuqezi. Vetëm 18-vjeç, mbrojtësi zbriti në fushë në pjesën e dytë, duke u bërë kështu i treti futbollist më i ri që debutonte me Shqipërinë, pas Iljaz Çeços dhe Blendi Nallbanit (nën 18-vjeç). Një krenari për familjen Hysaj, e cila nga Shkodra, duke parë vështirësitë ekonomike të asaj kohe në Shqipëri, emigroi drejt Italisë, kur Elsi kishte vetëm dy muaj që kishte lindur. Ishte koha kur thuajse të gjithë shqiptarët emigronin për një punë më të mirë dhe për t’i dërguar para familjes, në vështirësi ekonomike, pasi Shqipëria vinte menjëherë pas regjimit komunist.

Edon Hasani mes ofertash. “Mund të lëvizi nga Liteksi këtë verë”

Pas Armando Vajushit, një tjetër futbollist shkodran pritet të spikasë në kampionatin bullgar të futbollit. Bëhet fjalë për mesfushorin 21 vjeçar Edon Hasani. Siç dihet, që nga sezoni I kaluar, edhe ai është bashkuar me Liteksin duke firmosur një kontratë të gjatë me të. Por ky sezon që sapo është mbyllur, nuk ka aq I mirë sa pritej. Ndoshta ngaqë ish-lojtari I Vllaznisë ka qenë edhe disi I pafat sepse pikërisht në momentin kur filloi të luante, u dëmtua dhe kaloi një periudhë të gjashtë jashtë fushës së lojës. Për t’u rikthyer sërish në 5 javët e fundit të kampionatit kur ai ka qenë titullar duke I luajtur të plota këto ndeshje. Në total janë 9 ndeshje aktivizim të tij me Liteksin ose 501 minuta lojë në kampionat duke bërë një paraqitje përgjithësisht të mirë.

De Biazi publikon 18 lojtarët për Norvegjinë, janë Teli, Vajushi

De Biazi ka nisur zyrtarisht përgatitjet për ndeshjen kualifikuese të 7 qershorit me Norvegjinë në Tiranë. Nëse ndihmësit e tij kanë zbritur në terren prej disa ditësh me pak lojtarë, ai e ka nisur misionin “Norvegji” me një konferencë...

Bekim Balaj mund të largohet nga Sparta e Pragës gjatë verës

Bekim Bala dhe Sparta e Prages do te ndahen shume shpejt. Ky eshte lajmi qe eshte mesuar nga njerez te afert me lojtarin qe eshte duke kerkuar nje skuader te re per sezonin e ardhshem. Sparta e Prages nuk...

Gent Lisha: I shokuar me ftesën në Kombëtaren shqiptare

Më datat 24, 25 dhe 26 maj luhen ndeshjet eliminatore te Kampionatit Botëror në volejboll për meshkuj e femra. Kombëtarja e meshkujve do t’i luajë takimet e saj në Shkup të Maqedonisë, ku rivale janë edhe Ukraina e Mali i Zi. Risi e këtyre eliminatoreve do të jetë i riu Gert Lisha, me pozicionin e pasuesit të grumbulluar nga trajneri Ylli Tomori. Volejbollisti i “Naperville North” në Ilinois, prej fillimit të muajit ka qenë nën urdhrat e eprorit kuqezi si pjesë e kombëtares së rrjetës, premierë për të. Grumbullimi i tij me Kombëtaren shqiptare ka bërë jehonë jo pak edhe në mediat amerikane, ku ai jeton me familjen.

Salihi shënon sërish në Kinë. Goli i pestë për të në kampionat

Sulmuesi shkodran Hamdi Salihi ka shënuar përsëri në kampionatin kinez të futbollit për skuadrën e tij Jiangsu Sainty. Ka ndodhur kështu pasditen e sotme në ndeshjen e luajtur në transfertë ndaj ekipit Liaoning Hunyong. Salihi ka qenë ai që...

Admir Teli drejt kthimit në Kombëtare për ndeshjen me Norvegjinë

Mbrojtësi shkodran Admir Teli pritet të rikthehet sërish në kombëtare. Ndodh kështu ngaqë në ndeshjen e muajit të ardhshëm ndaj Norvegjisë, trajneri De Biazi do të ketë disa mungesa të rëndësishme në këtë repart dhe për këtë rrjedhojë ka hedhur sërish sytë nga 31 vjeçari shkodran. Ai po kalon një formë shumë të mirë sportive dhe trajneri i kombëtares sonë e ka ndjekur dy ditë më parë "live" në një ndeshje të kampionatit azerbajxhanas. Ansi Agolli dhe Admir Teli kanë luajtur si titullarë te Karabaku i tyre në fitoren e djeshme ndaj Bakusë me rezultatin 3-1. Që të dy futbollistët shqiptarë kanë qenë decizivë në këtë fitore, madje Agolli ka dhënë edhe asistin e golit të dytë të shënuar nga Nadirov në minutën e 58- të.

Shkodrani 17 vjeçar Gert Lisha vjen nga Amerika për kombëtaren

Përveç 3 volejbollistëve të Vllaznisë dhe pikërisht Qafarenës, Milotit dhe Qeraxhisë, një tjetër volejbollist shkodran është thirrur në kombëtare për ndeshjet eliminatore të Kampionatit Botëror. Ai është Gert Lisha, volejbollist i Naperville North në SHBA, i cili ka qenë mjaft i suksesshëm me këtë skuadër dhe tashmë i është bashkuar në apel në 5 maj skuadrës shqiptare kombëtare të Volejbollit. 17-vjeçari do të jetë pjesë e ekipit që do të konkurojë në kampionatin botëror që do të zhvillohet në fund të muajit në Maqedoni.Sipas së përditshmes së Chicago, “Naperville Sun”, Lisha e quan si nder është thirrur nga skuadra kombëtare shqiptare, duke patur parasysh edhe moshën e tij.Në fakt për Gertin, volejbolli është më shumë se pasion.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Braktisi Slloveninë për t’iu bashkuar Shqipërisë, Zajmi është jehona që duhet...

Nëse bëhet fjalë për Kombëtaren, gjithmonë duhet vendosur me zemër dhe asnjëherë me lapsin në dorë. Llogaritë bëhen gjithmonë në ekipet që përfaqësohen, për...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR