Skuadra e Mançester Junajtid prej kohësh është vendosur në kërkim të një mbrojtësi qendre dhe emri që është përmendur së fundmi në “Old Trafford” është ai i Kulibalisë. Mbrojtësi afrikan është nominuar për çmimin BBC Lojtari Afrikan i vitit së bashku me mbrojtësin e Juventusit, Medhi Benatia.

Megjithatë sipas asaj që bën me dije “La Repubblica” në Itali skuadra e Napolit e ka refuzuar ofertën prej 90 milionë eurosh nga Junajtid për të marrë shërbimet e lojtarit.