Situata meteorologjike është alarmante dhe ndeshja Lacio-Inter, në program për t’u luajtur në mbrëmje, mund të shtyhet. Për momentin nuk ka një vendim zyrtar, por shenjat e motit nuk janë shumë optimiste. Parashikohet erë e fortë dhe reshje të dendura shiu, që mund të shkaktojnë stuhi.

Pritet të zhvillohet një takim në Prefekturën e Romës për të vendosur se çfarë do të bëhet me ndeshjen e mbrëmjes. Po shihet edhe mundësia e shtyrjes.

Me kalimin e orëve do të vlerësohet situata, por kushtet aktuale lënë shumë dyshime. Dje rrugët kanë qenë të mbushura me ujë dhe ka pasur edhe pemë të rrëzuara në zonën afër stadiumit.

Dhe duke marrë në konsideratë faktin se pasdite situata pritet të përkeqësohet, gjasat që ndeshja Lacio-Inter të shtyhet për në n jë datë tjetër. / Vipsport/