Carlo Ancelotti tha se ai nuk do të ishte trajner i Real Madridit sot nëse nuk do të ishte për Sergio Ramos, pasi ai përgatitet të përballet me mbrojtësin e Sevillas në La Liga të shtunën.

Ramos ishte një lojtar kyç gjatë periudhës së parë të italianit si trajner i madrilenëve midis 2013 dhe 2015, duke shënuar një nga golat më të famshëm në historinë e klubit me golin e barazimit në minutën e 93-të në fitoren e tyre në finalen e Ligës së Kampionëve 2014 ndaj Atletico Madridit.

Ish-kapiteni i Realit dhe Spanjës iu bashkua klubit të fëmijërisë Sevillas muajin e kaluar si lojtar i lirë pasi u largua nga Paris Saint-Germain.

“Do të doja të shihja Ramos dhe ta përshëndes”, ka thënë fillimisht Ancelotti në një konferencë shtypi të premten.

“Kam dashuri për të gjithë lojtarët që kam pasur, por mbi të gjitha kam një dashuri të veçantë për të.

“Nëse unë jam këtu sot është për shkak të Sergio Ramos. Nëse ai nuk do të kishte shënuar golin në finalen e Ligës së Kampionëve, ndoshta nuk do të isha këtu. Për këtë dhe për gjithçka që bëri për këtë klub, të gjithë kanë shumë dashuri për të. Ai do të luajë mirë me siguri. Le të shpresojmë që ai të mos shënojë, por nëse e bën, ai mund të festojë si të dojë”, ka shtuar Ancelotti.

Italiani i cili u rikthye në postin e trajnerit të klubit në vitin 2021, është përballur me spekulime për të ardhmen e tij, pasi thuhej që do të merrte drejtimin e kombëtares braziliane pas një sezoni jo të suksesshëm me “Los Blancos” edicionin e kaluar.

Real Madridi shpreson të ruajë lidershipin e tyre në krye të La Ligas me një fitore kundër Sevillas, e cila ndodhet në vendin e 14-të në tabelë dhe nuk ka fituar në tre ndeshjet e fundit në të gjitha garat./Telegrafi/