Ish-ylli i Paris Saint-Germain, Neymar pësoi një lëndim të rëndë ne gju dhe menisk gjatë një përplasjeje të fundit të Brazilit kundër Uruguait dhe do te duhet te operohet dhe profesori qe do te kryeje kete nderhyrje delikate mund të jetë një specialist francez i gjurit Dr. Bertrand Sonnery-Cottet, sipas Goal dhe RMC Sport.

Dr. Sonnery-Cottet thuhet se mburret me një reputacion të shkëlqyer mes atletëve, pasi ka operuar yje si Karim Benzema, Nabil Fekir dhe Zlatan Ibrahimovic, si dhe disa skiatorë të profilit të lartë. Mbi Paul Pogba, ai kërkoi ekspertizën e tij për një dëmtim të gjurit vetëm vitin e kaluar.

Klubi aktual i Neymar, Al-Hilal raportohet se është i interesuar që kirurgu francez të kryejë operacionin. Dr. Sonnery-Cottet shërben gjithashtu si konsulent në qendrën e njohur të rehabilitimit Move në Arabinë Saudite.

Megjithatë, ekipi kombëtar brazilian po shtyn që operacioni i Neymar të bëhet në tokën vendase, nën kujdesin e stafit të tyre mjekësor – sipas RMC Sport. Një vendim përfundimtar për këtë çështje do të merret gjatë fundjavës./telesport/