Me rreth 6 milionë dollarë në xhep mund të blini një nga ato objekte që i shtojnë shkëlqim çdo koleksioni sportiv: pantallonat e shkurtra të Muhammad Ali në duelin legjendar me Joe Frazier, të njohur si “Thrilla in Manila”.

Shtëpia e ankandeve në Nju Jork, “Sotheby’s”, e ka nxjerrë në shitje më 27 mars, teksa priten oferta deri më 10 prill. Vlerësimi i organizatorëve të ankandit shkon deri në 6 milionë dollar. Për momentin, oferta e fundit është 3.8 milionë dollarë.

“Sotheby’s është krenar të prezantojë në ankand mbathjet e boksit, të veshura nga Muhamed Ali në një duel legjendare. Trungjet e bardha prej sateni kanë një prerje të zezë në bel dhe tuba të zinj që kalojnë në anën e secilës këmbë. Ato mbajnë mbishkrime nga ndihmësi i trajnerit të Ali dhe janë firmosur nga vetë legjenda e boksit.

Mbishkrimi në këmbën e djathtë shkruan “Ali-Frazier Fight/Trilla in Manila”, ndërsa në këmbën e majtë lexohet “Pres. F. Marcos/Manila, Filipine/1 tetor 1975”, – thuhet në deklaratën e shtëpisë së ankandeve.

Më 1 tetor 1975, Muhammad Ali dhe Joe Frazier hynë në ring në Manila për të zgjidhur fundin e trilogjisë së tyre të konfrontimeve. Në duelin e tij të parë, Frazier mbajti rripin e peshave të rënda në “Madison Square Garden” të Nju Jorkut (1971), pasi fitoi ndaj një Ali të pamposhtur me K.O. në raundin e 15-të. Dorezat e veshura nga Muhammad Ali u nxorën në ankand në vitin 2014 dhe u blenë për 388.375 dollarë.

Ali u hakmor në të njëjtën skenë më 1974 dhe çoi betejën finale në Filipine. Atje u tregua shumë superior. Goditjet e tij në raundet e fundit e bënë Frazier të mos hapte dot sytë. Pas raundit të 14-të, dueli përfundoi me Ali si fitues, me K.O./telesport/