Legjenda italiane e trajnimit Arrigo Saki ka ndarë disa mendime të shpejta lidhur me eleminimin e Juventusit të mërkurën nga Vijareal në Champions League (0-3).

Kritika të shumëta drejtuar të gjithëve. Në fakt një njohës aq i madh i futbollit si Saki, e sheh jo mirë kampionatin italian me bardhezinjtë jo strategjikë. Për më tepër duke i konsideruar si skuadër jo të madhe europiane.

“Futbolli nuk është ky”. Fjala e Arrigo Saki-t, i cili në faqet e La Gazzetta dello Sport të cituara nga TMW, komenton eliminimin e Juventusit nga Champions League nga Vijareal:

“Në këtë pikë duhet t’i bëjmë vetes një pyetje dhe të përpiqemi të gjejmë një përgjigje të shpejtë. Fitimi i evropianit ishte një mrekulli autentike”.

Kritika për Alegrin dhe Emeri:

“Ata lëvizën taktikisht dhe midis të dyve fitoi Emeri. Por ai ishte shumë taktik, jo shumë i guximshëm.”

Juve nuk është një ekip i nivelit të lartë ndërkombëtar:

“Rezultatet thonë këtë. Por unë pyes veten se sa para janë shpenzuar? Jemi të sigurt që projekti po shkon mirë? Duhet të përqendroheni te loja e cila nuk të dëmton kurrë. Ne besojmë gjithnjë te shpëtimtari i ekipit (atdheut)”.