Arthur Melo ka pasur privilegjin e rrallë të jetë bashkëlojtar me Cristiano Ronaldon, Neymarin dhe Leo Messin në karrierën e tij.

Mesfushori i Juventusit dha pikëpamjet e tij për secilën prej legjendave të futbollit, si për aftësitë e tyre si lojtarë ashtu edhe për personalitetin e tyre.

“Cristiano më befasoi se sa profesionist është”, tha Arthur për “TNT Sports Brasil”. “Ai nuk është futbollist, është sportist. Ai është profesionist për shkak të gjithë punës që bën paraprakisht. Jo në fushë, që e shohin të gjithë, por jashtë fushës.

“Ai është një person që punon, ushqehet mirë dhe tani merr 15 minuta diell çdo ditë. Ai është një person profesionist dhe gjithashtu miqësor që përpiqet të ndihmojë.

“Ai është i interesuar për njerëzit që e rrethojnë. Ne rrinim bashkë në tavolinë me të. Nganjëherë na shikonte pjatën dhe na thoshte: “Jo ashtu, eh”.

“Ai përpiqet të ndihmojë në çdo gjë. Ai është një person i bujshëm.”

Arthur është bashkëlojtar ndërkombëtar me Neymar dhe foli se sa shumë e ndihmoi atë të vendosej në formacionin e Selecao.

“Neymar është një talent, të cilin e ka vetëm ai. Ai gjithashtu u rrit kur mbërriti në Evropë,” tha ai.

“Sa më shumë presion të ketë, aq më mirë luan. Ai është një gjeni. Një gjeni për të bërë atë që bën në fushë. Unë kam shumë dashuri për të.

“Ai është një nga ata njerëz që ndoshta më ka ndihmuar më shumë kur u futa në kombëtare dhe më thoshte gjithmonë të shkoja me të.

“Më bëri më të mirë dhe më ndihmoi shumë. Është privilegj të jesh mik me të”, tha ai.

Te Barcelona, ​​Arthur kishte një lidhje të mirë, por të shkurtër me Messin dhe nuk mund të fliste më shumë për argjentinasin.

“Messi… duket se Zoti e ka drejtuar gishtin drejt tij. Ai është një alien sepse në fushë bën disa gjëra të pabesueshme,” tha ai.

“Duke parë ndeshjet e tyre në shtëpi, sigurisht në shtëpi mund të shohësh të gjithë fushën. Brenda fushës sheh vetëm një pjesë të saj dhe topin, por Messi duket se ai po shikon të gjithë fushën nga lart.

“Ai është i rezervuar, por edhe largpamës. Një profesionist i madh, ai punon shumë. Ai ka një jetë më të rezervuar, ndoshta jo si Cristiano apo Neymar, por për shkak të personalitetit të tij mund të bëjë çfarë të dojë.

“Ai gjithashtu më ndihmoi shumë kur mbërrita në Barcelonë. Ai foli shumë për mua në intervistat e mia në fillimet e mia në Evropë. Gjithashtu ka qenë një privilegj të punoj me të.”