Igli Tare është një drejtorat sportiv më të mirë në Itali. Ish-sulmuesi i Kombëtares u largua nga futbolli i luajtur pas një propozimi të Lotitos për të marrë rolin e drejtorit të skuadrës e për të bërë më pas një nga të mirët. “Tuttomercato” në Itali kujton tratativën e Lazios për të blerë Taren nga Bologna e më pas basti i Lotitos për ta bërë drejtor sportiv.

Të paktën një herë në jetë, të gjithëve u ka ndodhur të blejnë diçka dhe pastaj të kuptojnë, vetëm më vonë, se është më e rëndësishme dhe më e vlefshme nga sa mendohej fillimisht. Shpesh ndodh në çdo fushë, madje edhe në futboll. Tani nuk e dimë dhe nuk do ta dimë kurrë nëse Lotito, kur solli Igli Tare në Romë në verën e vitit 2005, e kishte kuptuar tashmë se ai do të bëhej një nga drejtorat sportiv më të mirë në qarkullim, fakti është se blerja e tij është një ujëvarë në historinë e njëzet viteve të fundit të Lazios.

E gjitha filloi në 2005, kur ekipi i Delio Rossi ka nevojë për një sulmues dhe bomberi 32-vjeçar shqiptar mbërrin nga Bolonja, shpërtheu në Brescia si shoku i Roberto Baggio. Me Lazion, si lojtar, nuk ndikon dhe shënon vetëm 4 gola në 54 paraqitjet e luajtura.

Kjo na sjell në verën e vitit 2008, kur sulmuesi nga Tirana paraqitet në zyrën e Lotito për të rinovuar kontratën: dëshira e tij është të vazhdojë të luajë edhe për dy vjet të tjerë. Por ajo që ndodh brenda Formello është plotësisht e papritur, sepse Tare hyn si lojtar dhe largohet si menaxher.

Këtu është dialogu i zbuluar në një intervistë pasuese me “La Gazzetta dello Sport”: “Kjo është Lazio 2008-2009, çfarë mendoni? “President, unë jam një futbollist, pse më pyet?” “Sepse kam menduar për këtë bast për dy vjet dhe tani dua që ju të jeni Drejtori sportiv i këtij ekipi. Ju keni dy ditë për të reflektuar.

“Ai reflekton për të, duke menduar se presidenti është” pak i çmendur “, dhe pranon. Tare heq dorë nga futbolli dhe bëhet bëhet ura lidhëse mes klubit dhe lojtarëve, e pastaj merr diplomën e drejtorit sportiv në prill në Coverciano me nota të plota./newsport/