Manchester City po tenton ta mposhtë Real Madridin për mbrojtësin e Bayern Munichut, Alphonso Davies.Sipas gazetës spanjolle Fichajes, Cityzens kanë intensifikuar ndjekjen e tyre për yllin kanadez orët e fundit.

Raportimi bën të ditur se kampionët në fuqi të Ligës Premier janë të gatshëm të paguajnë deri në 80 milionë euro për të nënshkruar me mbrojtësin e majtë. Ndërkohë Los Blancos kanë insistuar se nuk do të shpenzojnë më shumë se 50 milionë euro.

Marrëveshja aktuale e Davies me Bayernin është caktuar të skadojë në verën e vitit 2025. Nëse gjigantët bavarez nuk mund ta mbyllin atë për një afat më të gjatë, ata mund të tundohen ta shesin atë te City, i cili po ofron një tarifë më të madhe transferimi.

Real Madridi është i prirur për të përmirësuar krahun e majtë të mbrojtjes së tyre. Opsionet aktuale përfshijnë Ferland Mendy, i cili është lënduar shpesh dhe Fran Garcia, klauzola e kthimit të të cilit u aktivizua këtë verë, por i riu nuk ka bërë përshtypje. Kështu, shtimi i Davies mund të zgjidhë një çështje të madhe për Los Blancos.

Manchester City, ndërkohë, ka përdorur kryesisht nënshkrimin e verës Josko Gvardiol në krahun e majtë. Megjithatë, pozicioni i natyrshëm i kroatit është në mbrojtjen qendrore, ku trajneri Pep Guardiola ka preferuar të përdorë lojtarë si Ruben Dias, Manuel Akanji dhe Nathan Ake. /Telegrafi/