Ish-sulmuesi i Barcelonës, Bojan Krkic, ka thënë se fëmijët që vijnë nga akademitë e futbollit duhet të shikojnë më shumë nga Joselu Mato sesa Lionel Messi kur bëhet fjalë për t’i vendosur vetes synime. Ish-lojtari i Romës dhe Milanit erdhi përmes La Masia dhe bëri debutimin e tij në moshën vetëm 17-vjeçare, kur u ngjit në ekipin e parë, por vuajti në sytë e publikut, duke i shkaktuar sulme paniku.

Me lojtarë si Lamine Yamal (15 vjeç), Gavi (16) dhe Pedri (17), që hynë në skuadër në një moshë të re, Bojan ishte kritik ndaj këtij përshpejtimi të të rinjve në radhët, duke humbur Barca Atletic në shumë raste.

“Një djalë 15-vjeçar tashmë dëshiron të shkojë të stërvitet me ekipin rezervë dhe djali 16-vjeçar dëshiron të shkojë të stërvitet me ekipin e parë, ne po normalizojmë diçka që nuk është normale”, ka thënë fillimisht Krkic për Diario AS.

“Çështja ekonomike ka shumë ndikim sepse skuadrat janë siç janë dhe është thuajse e detyrueshme të vihet bast tek të rinjtë. Situata i bën të gjithë të vrapojnë shumë shpejt dhe të gjithë duhet ta ndalojmë atë. Po flasim për fëmijë në moshën e arsimimit, fëmijë me të cilët duhet të flasim”.

“Ideali do të ishte të rriteshe në akademinë tënde. Ne duhet t’i japim vlerë lojtarit që është në ekipin e të rinjve, duke i dhënë vlerë të qenurit në ekipin e të rinjve, duke mos dashur të ngjitet lart. Kështu i jep vlerë mbërritjes në ekipin e parë, sepse ka shumë meritë të shkosh në ekipin e parë të Madridit, Valencias apo Cityt. Ju duhet ta vlerësoni përpjekjen”.

Së fundmi u publikua një dokumentar për përvojat e Bojanit, diçka që ai donte të bënte për të ndarë përvojat e tij.

“Ishte diçka që gjithmonë kam dashur ta bëj. Transferoj përvojat e mia si lojtar. Ajo që njerëzit mendojnë është shumë e bukur, por ku ka vuajtje dhe përpjekje. Doja të shpjegoja atë që kam përjetuar. Arsyeja e vendimeve të mia jep një mesazh pozitiv. Nuk është një dokumentar vetëm për tifozët e futbollit, ai shkon më tej, ai flet për situata personale dhe dërgon mesazhin se Messi nuk është shembulli”.

“As Messi, as Cristiano, as Rafa Nadal nuk janë raste të zakonshme, nuk mund të jenë shembull për të rinjtë. Ata janë të jashtëzakonshëm. Suksesi nuk është ai, do t’u ndodhë vetëm atyre. Suksesi mund të zbatohet në shumë skenarë”.

“Për mua Sergio Canales është një sportist i suksesshëm, sepse ka grisur gjurin tre herë dhe ka arritur në Kombëtare. Joselu, në moshën 33-vjeçare, ka mbërritur në Madrid. Këto situata janë të suksesshme”, përfundoi sulmuesi spanjoll. /Telegrafi/