Ishte një mbrëmje e shkëlqyer për Real Madridin të mërkurën, pasi mposhtën 3-0 Bragën në Santiago Bernabeu për të shënuar fitoren e tyre të katërt radhazi në Ligën e Kampionëve këtë sezon. Duke e bërë këtë, ata u kualifikuan për në fazën me eliminim direkt të garës.

Ishte një lojë rutinë për Los Blancos, dhe gjithashtu doli të ishte një lojë historike për trajnerin e tyre, Carlo Ancelotti.

Fitorja ndaj Bragës ishte e 116-ta e italianit në Ligën e Kampionëve, duke thyer rekordin për më shumë fitore nga një trajner në këtë garë.

Sipas mediumit Relevo, rekordi ka qenë më parë i përbashkët nga Ancelotti dhe ish-trajneri ikonë i Manchester United, Sir Alex Ferguson, të cilët të dy kishin nga 115 fitore.

Megjithatë, me fitoren e Real Madridit ndaj Bragës, Ancelotti tani mban plotësisht dhe i vetëm rekordin e madh.
Pesë trajnerët me më shumë fitore në Ligën e Kampionëve.

Megjithatë, pas tyre vjen Pep Guardiola i Manchester Cityt me 107 fitore deri tani dhe me shumë gjasa, spanjolli do ta thyejë këtë rekord së shpejti.

Ancelotti me shumë gjasa nuk do t’i kushtojë shumë vëmendje rekordit në këtë kohë, me fokusin që mbetet i vendosur në drejtimin e Real Madridit drejt një tjetër sezoni të suksesshëm, në atë që duket si sezoni i tij i fundit në krye të klubit. /Telegrafi/