Mbërrin në 13 numri i shteteve që do marrin pjesë në “Vllaznia 2012”

0

Numri i shteteve që  kanë konfirmuar pjesmarrjen e tyre në Memoralian Ndërkombëtar të boksit “Vllaznia 2012” ka shkuar në 13. Madje nëse shtojmë këtu edhe Australinë që do marrë pjesë me një boksier të vetëm, numri shkon në 14. Kjo tregon edhe njëherë tjetër interesimin e madh që ka për këtë aktivitet- memorial që zhvillohet çdo vit në Shkodër  në nderim të figurave të njohura të boksit shkodran që nuk jetojnë më. Fakti që ky aktivitet është në prag të Lojërave Olimpike, po shfrytëzohet nga ekipet pjesmarrëse për të testuar veten në ringun e Shkodrës. Organizatorët e këtij turneu e prisnin këtë interesim dhe prej kohësh janë marrë me organizimin e gjithçkaje që ka të bëjë me mbarëvajtjen e tij. Pjesmarrja kaq e madhe në Memorialin “Vllaznia 2012” që do të zhvillohet në datat 9-12 mars, shënon evenimentin me pjesmarrjen më të madhe që është bërë ndonjëherë për sportin e boksit në vendin tonë.

Memoriali, konfirmohet edhe Mali i Zi. Pritet Franca

0

Shtohet edhe një tjetër shtet që konfirmon pjesmarrjen në Memorialin ndërkombëtar "Vllaznia 2012". Ai është Mali i Zi i cili ka dërguar edhe konfirmimin përkatës për këtë pjesmarrje. Me të, ka shkuar në 9 numri i shteteve që duan të jenë në Shkodër në muajin e ardhshëm. Ndërkohë pritet edhe konfirmimi nga Franca apo dhe ndonjë shtet tjetër. Me Francën shkon në 10 numri dhe me shumë mundësi, ai do mbyllet këtu sepse mendohet që të mos ketë më shumë fonde në dispozicion për pritjen dhe akomodimin e tyre. Këtë konfirmim e ka bërë për gazetën online www.shkodrasport.com trajneri i ekipit të Vllaznisë dhe kryetari i grupit organizator të këtij aktiviteti shumë të rëndësishëm, Zef Gjoni i cili thotë:

“Vllaznia 2012”, shkon në 8 numri i shteteve të konfirmuara

0

Memoriali ndërkombëtar i boksit “Vllaznia 2012” që do zhvillohet muajin e ardhshëm në Shkodër, pritet të shënojë rekorde për pjesmarrjen e ekipeve të huaja në të. Kështu, pas Italisë dhe Kazakistanit, dy ekipeve që e konfirmuan të parët pjesmarrjen në këtë aktivitet që do zhvillohet në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” në datat 9-12 mars, kanë ardhur edhe konfirmime të tjera nga ekipe të shteteve të ndryshme që duan të marrin pjesë në këtë Memorial. Dhe ajo çka është me interesantja, pjesmarrës në të do jenë edhe disa shtete nga Afrika, Azia dhe Amerika Latine. Kështu, kanë konfirmuar pjesmarrjen në turneun ndërkombëtar që do zhvillohet në Shkodër, edhe shtetet afrikane si Botvana, Gambia, Guinea e Maroku, do marrë pjesë një ekip nga shteti aziatik I Iranit dhe një tjetër nga Amerika Latine pikërisht nga Ekuadori.

Tonin Dema: E rrallë ajo që Zef Gjoni ka ba për boksin shkodran

0
Vetë ai ka qenë ndër mundësit më të njohur të Vllaznisë së viteve '70-'80. 5 herë kampion i vendit, një nga më të mirët e plejadës së tij, Tonin Dema në prononcimin e tij ekskluziv për gazetën online www.shkodrasport.com,...

Kazakistani, shteti i dytë që konfirmon pjesmarrjen në “Vllaznia 2012”

0

Pas Italisë, shteti i dytë që konfirmon pjesmarrjen në Memorialin "Vllaznia 2012", është Kazakistani. Kombëtarja e këtij vendi dallohet për nivelin e lartë dhe për rrjedhojë, prania e boksierëve të saj në ndeshjet që do zhvillohen në pallatin e sportit "Qazim Dervishi", pritet ta rrisë edhe më shumë nivelin e boksimit.Ende nuk është e qartë se me sa boksierë do marrë pjesë Kazakistani megjithatë, pritet që ky vend të përfaqësohet me shumë sportistë. Madje edhe të cilësisë së lartë ashtu si dhe Italia e cila vjen në Shkodër me boksierë që kanë provuar të marrin medalje në LOjërat e mëparshme Olimpike të zhvilluara në Pekin në vitin 2008.

Italia e para që konfirmon pjesmarrjen në Memorialin “Vllaznia 2012”

0

Për Memorialin "Vllaznia 2012" që do të zhvillohet në datat 9-12 mars në Shkodër, ndonëse ende nuk janë gjetur fondet për zhvillimin e tij, kanë filluar të konfirmojnë pjesmarrjen edhe shtetet e para. I pari që e ka bërë këtë gjë është ekipi kombëtar italian i cili në kuadrin e përgatitjeve për Olimpiadën "Londra 2012", e sheh aktivitetin e Shkodrës si një mundësi e mirë për sportistët e saj për të parë veten se ku janë me përgatitjet e tyre. Pikërisht, në një deklaratë të Federatës Italiane të Boksit Amator, bëhet e ditur se për Memorialin e Shkodrës, do vijnë për të marrë pjesë 4 boksierë, madje janë bërë të ditur edhe emrat dhe peshat e tyre.

Jozef Sermi në Uells bashkë me Vrenozin për trajnim

0

Njëri nga trajnerët e Vllaznisë pikërisht Jozef Sermi, më 18 shkurt do të udhëtojë drejt Uellsit bashkë me boksierin fierak Xhulio Vrenozi që është pjesë e kombëtares shqiptare, për të zhvilluar një trajnim dyjavor. Ky trajnim organizohet nga AIBA- Federata Botërore e Boksit Amator dhe bëhet kryesisht për vendet e vogla që janë në zhvillim. Federata Shqiptare e Boksit ndërkohë, për pjesmarrjen në këtë trajnim ka zgjedhur një nga boksierët më të mirë të vendit- Vrenozin si dhe një nga trajnerët e rinj të perspektivës- Sermin. Të dy ata tashmë kanë futur dokumentat në Ambasadën Britanike në Tiranë dhe më 18 shkurt do nisen për në Uells, në qytetin e Kardifit ku do të zhvillohet edhe stërvitja dhe trajnimi dyjavor.

Zef Gjoni merr liçensë trajneri nga Federata Botërore e Boksit

0

Trajneri i mirënjohur shkodran pak ditë më parë është paisur me liçensë trajneri nga Federata Botërore e Boksit Amator (AIBA). Në këtë mënyrë, ai bëhet kësisoj i vetmi trajner shqiptar që gëzon një liçensë të tillë. Federata Botërore, ua jep këtë liçensë trajnerëve të ndryshëm të vendeve të ndryshme, në bazë të rezultateve të arritura në karrierën e tyre. Dhe kuptohet që CV-ja e Gjonit ka mbërritur në dorë të tyre teksa kanë parë 17 titujt kampion të Shqipërisë, Kupat e shumta të Republikës, medaljet e shumta në arenën ndërkombëtare, trajner i kombëtares prej vitesh, sigurisht që nuk mund t'i thonin "jo" dhënies së liçensës për të. Kuptohet që ky është një vlerësim i madh për këtë trajner që ka meritën e madhe për ecjen përpara të sportit të boksit në vendin tonë.

Hysa: Në Memorialin “Vllaznia 2012”, 20 shtete pjesmarrëse

0

Ky mbase mund të jetë lajmi më i mirë për sportin shkodran për vitin 2012. Në Memorialin ndërkombëtar të boksit "Vllaznia 2012" që do të zhvillohet në Shkodër nga datat 9-12 mars, pritet të marrin pjesë rreth 20 shtete nga e gjitha bota. Një pjesmarrje e tillë kaq e madhe sigurisht që është befasuese por kemi të bëjmë me një turne gjithnjë e në rritje nga pjesmarrja dhe rëndësia. Lajmin për pjesmarrjen kaq të madhe të sportistëve, e ka bërë të ditur për gazetën online shkodrasport.com, kapiteni i ekipit të boksit të Vllaznisë Nelson Hysa.

Jetmir Kuçi humbet në ringun profesionist ndaj hungarezit Szili

0

Boksieri i njohur shkodran Jetmi Kuçi është mundur mbrëmë në ndeshjen e zhvilluar në Sllovaki ndaj hungarezit Istvan Szili. Kjo ka qenë e para humbje për Kuçin në karrierën e tij si profesionist pasi në gjashtë ndeshjet e para kishte dalë fitues. Nga informacionet që vijnë nga qyteti i Trnavës ku është zhvilluar ndeshja, bëhet e ditur se boksieri shkodran është tërhequr në raundin e tretë të kësaj ndeshje me tetë raunde. Në këtë tërheqje të tij ka ndikuar edhe gjykimi jo i rregullt i arbitrit të ringut që ka lejuar grushtimin e rëndë të boksierit hungarez dhe njëkohësisht jashtë rregullave.