Rivaliteti mes Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos ka qenë më i forti në më shumë se një dekadë dhe një nga më të ashprit në historinë e futbollit, jo vetëm sepse njëri luante për Barcelonën dhe tjetri për Real Madridin.

Messi dhe CR7 janë pa dyshim dy nga lojtarët më të mirë në historinë e futbollit dhe të dy mund të luajnë Botërorin e tyre të fundit në Katar 2022.

Argjentinasi dhe portugezi “luftuan” vit pas viti për Topin e Artë, një çmim që i jepet lojtarit më të mirë të vitit, por tani ata janë miq të mirë.

Mes viteve 2008 dhe 2017, nuk kishte njeri që t’i rivalizonte. Në ato vite, Messi e ngriti trofeun e Topittë Artë pesë herë, ndërsa Ronaldo e fitoi pesë herë të tjera.

Argjentinasi shtoi dy torfe të tjerë në koleksionin e tij në vitet 2019 dhe 2021, pasi dominimi i tyre u ndërpre nga kroati Luka Modric (2019), ndërsa në vitin 2020 ky çmim individual nuk u dorëzua për shkak pandemisë.