Deçiq i Tuzit po ben mire ne kampionatin e sivjetem dhe pas javes se 12-te udheheq renditjen e kampionatit malazez te futbollit me 23 pike te grumbulluara duke lene ne vendin e dyte me nje pike me pak Buduçnost te Podgorices.

Fitorja e javes se kaluar 2-0 pikerisht ndaj ketij kundershtari i ka dhene kreun e renditjes tuzianeve, te cilet kete jave fituan nje tjeter ndeshje te rendesishme, pikerisht ate ndaj Petrovac ne transferte me rezultatin 3-2.

Me skuadren e Deçiq kete sezon aktivizohet edhe ish- sulmuesi i Vllaznise Kristijan Vulaj. Por duket se 25 vjeçari ende nuk e ka kapur ritmin e tij dhe si rrjedhoje ne asnjeren prej ketyre ndeshjeve nuk ka qene titullar.

Numri 5 ka qene ne 10 prej ketyre ndeshjeve ne fushe si zevendesues, ku me se shumti ka luajtur 45 minuta dhe ne total gjate gjithe kesaj periudhe eshte aktivizuar 185 minuta dhe nuk ka arritur te shenoje asnje gol.

Nje gje e tille tregon me se miri se Kristijan Vulaj vazhdon te mos jete ende ne formen e duhur dhe per me teper hapesirat per te duken te pakta perderisa skuadra funksionon dhe jo me kot Deçiq ndodhet ne vendin e pare te renditjes./SHKODRA-SPORT.COM/