Lidhja e tij me Shkodren dhe Vllaznine eshte e veçante. E kemi fjalen per trajnerin e dyte me te suksesshem ne historine e dyte me te suksesshem ne historine e skuadres kuqeblu, Dervish Haxhiosmanoviç.

Protagonisti i pankines ne sukseset e vitit 2001 me titullin kampion dhe Superkupen dhe i vitit 2008 me Kupen e Shqiperise, vazhdon te jete “i dashuruar” me kete skuader, ndonese aktualisht eshte trajner ne detyre tek skuadra malazeze Iskra.

Edhe dje, “Deda” ka lene Podgoricen dhe ka udhetuar drejt Shkodres per te ndjekur skuadren e tij te dashur ne perballjen ndaj rumuneve te Universitatea Craiova, e vlefshme per “UEFA Europa Conference League”.

Dhe drejtuesit e klubit Vllaznia natyrisht qe nuk mund te mos e respektonin duke i rezervuar nje vend ne tribunen VIP te stadiumit “Loro Boriçi”, per te ndjekur sfiden e shumepritur nga shkodranet.

Haxhiosmanoviç ka drejtuar disa here ne Shkoder duke dhene me te miren e tij per Vllaznine, pune qe e ka bere me ndershmeri e devotshmeri dhe jo me kot, vazhdon te gezoje respektin e te gjithe shkodraneve./SHKODRA-SPORT.COM/