West Ham-i është vënë prej kohësh në ndjekje të Armando Brojës. Klubi londinez ka ofruar deri në 35 milionë euro për kartonin e sulmuesit shqiptar, por Chelsea ka refuzuar paratë.

Blutë nuk dëshirojnë ta shesin talentin e tyre dhe këtë e bëri të qartë edhe Tuchel-i me deklaratën e tij: “Armando Broja është lojtar i yni dhe nuk kemi interes ta shesim për momentin”.

Megjithatë West Ham-i nuk heq dorë nga objektivi kryesor i merkatos së tyre. “Çekiçët” e duan Brojën në skuadër me apo pa kartonin e tij në zotërim. “Daily Mail” raporton se klubi anglez ka ndryshuar formulë, duke gjetur një zgjidhje të mesme për të gjitha palët.

West Ham-i ka kërkuar huazimin e Brojës për sezonin e ardhshëm, çka e ka dërguar situatën një hap larg firmës. Huazimi për një sezon në radhët e West Ham-it duket se pëlqehet nga të treja palët e përfshira, prandaj transferimi mund të vijë së shpejti.