Nje lajm i bujshem vjen nga Italia mbremjen e sotme. Portali “sempreMilan” ka bere nje shkrim ku flitet per nje interesim te klubit te njohur milanez per futbollistin me origjine nga Shkodra Rocco Vata.

“AC Milan ka një interes konkret për nënshkrimin e Rocco Vata nga Celtic dhe po eksploron një marrëveshje parakontrate me shoqëruesit e tij, kemi mësuar. Siç tregojnë marrëveshje të tilla si ato për Pierre Kalulu, Malick Thiaw plus kohët e fundit Alex Jimenez dhe Filippo Terracciano, Milanit i pëlqen të përpiqet dhe të arrijë atje herët kur bëhet fjalë për sigurimin e talenteve të rinj për të ardhmen.

Një pjesë e arsyes për këtë është për shkak të rrjetit të tyre të gjerë të zbulimit dhe ndikimit të Geoffrey Moncada, ndërkohë që ka sigurisht një avantazh ekonomik për të hyrë përpara se një lojtar të shpërthejë dhe çmimi i tyre të bëjë të njëjtën gjë.

Vata është djali i një ish-mbrojtësi të Celtic – Rudi Vata – dhe ai gjithmonë ka ndjerë një lidhje të caktuar me klubin skocez, me të cilin nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale në moshën 16-vjeçare në korrik 2021.

Vata ka qenë në Akademinë e Celtic që kur ishte shtatë vjeç dhe mori vendimin për të përfaqësuar Irlandën në nivel të të rinjve. Ai bëri rrugën e tij deri në radhët e akademisë në Celtic, më pas iu bashkua B-Team.

Vata vazhdoi të bënte debutimin e tij me ekipin e parë gjatë sezonit 2022-23, duke ardhur nga stoli në një fitore 4-0 kundër Hibernian, duke bërë debutimin e tij në shtëpi në prill 2023 si pjesë e disa paraqitjeve të atij sezoni.

Ai kaloi pjesën më të madhe të pjesës së parë të sezonit 2023-24 me ekipin e të rinjve dhe ishte golashënuesi më i mirë i tyre, duke luajtur si mesfushor sulmues dhe si anësor, më pas ai shënoi golin e tij të parë për Celtic gjatë një fitoreje 5-0 ndaj Buckie.

Sipas informacioneve që kemi mësuar nga burime të afërta me situatën, Milani në fakt ka rritur interesin për nënshkrimin e Vatës duke e parë atë gjatë dy viteve të fundit. Jo vetëm kaq, por 18-vjeçari po i afrohet fundit të kontratës që do të thotë se ai do të jetë i disponueshëm në një transferim të lirë. Megjithatë, për shkak të rregullave në lidhje me kompensimin për shkak të klubeve që kanë zhvilluar lojtarë përmes akademive të tyre që janë nën një moshë të caktuar, do t’i kushtonte Milanit 400 mijë euro për ta sjellë atë.

Gjithsesi, interesi është shumë konkret dhe janë diskutuar për një parakontratë në prag të verës. Lojtari, na thuhet, është i etur për të bërë lëvizjen. Është e mundur që Vata të jetë në sy për projektin e ekipit U23, por duke pasur parasysh dëshirën e tij për futbollin e ekipit të parë në Celtic, ai mund të bëhet menjëherë një opsion për Stefano Piolin ose cilindo që të jetë trajneri për sezonin 2024-2025”- shkruhet ne kete portal.