Kush janë trajnerët më të paguar në botë? Ka shumë dilemma pasi janë shumë bonuse në kontratat e trajnerëve teksa gjithmonë aludohet për emrat e klubeve më të pasura, Guardiola, Ancelotti apo Pochettino.

Në fakt asnjëri prej tyre nuk është më i paguari teksa “L’Equipe” ka zbuluar renditjen me trajnerët që fitojnë më shumë për sezonin 2021-2022.

Gjithmonë bëhet fjalë për ato që thuhen në media dhe jo burime zyrtare dhe ai që paguhet më shumë si trajner në botë është Diego Simeone.

Trajneri i Atl. Madrid ka një page prej 40 mln Euro bruto në sezon, ose 22 mln euro neto në vit. Kalkulimet e pagave janë bërë mbi pagesën bruto që bëjnë klubet për pagat e trajnerëve e më pas taksimi varet nga shteti në shtet.

Pas argjentinasit është Pep Guardiola me 23 mln euro në vit bruto, diferencë goxha e madhe me Simeonen ndërsa i treti është Jurgen Klopp me 17.5 mln Euro bruto në vit.

Antonion Conte me kontratën te Tottenham fiton jo pak por 18 mln Euro bruto në vit i ndjekur nga Allegri me 12 mln Euro.

Më poshtë dhe renditja e plotë duke llogaritur derdhjen bruto në muaj që bëjnë klubet në llogarinë e trajnerëve të tyre:

Diego Pablo Simeone (Atletico Madrid): 3,3 mln euro

Pep Guardiola (Manchester City): 1,9 mln euro

Jurgen Klopp (Liverpool): 1,5 mln euro

Antonio Conte (Tottenham): 1,5 mln euro

Massimiliano Allegri (Juventus): 1,17 mln euro

Mauricio Pochettino (Paris Saint-Germain): 1,1 mln euro

Carlo Ancelotti (Real Madrid): 910 mijë euro

José Mourinho (Roma): 770 mijë euro

Julian Naggelsmann (Bayern Monaco): 666 mijë euro

Simone Inzaghi (Inter): 620 mijë euro./Ora News/.