Zhvillimi i disa prej ndeshjeve te Kampionatit Europian U17 vitin e ardhshem ne Shkoder eshte ne dyshim serioz. Shkak per kete eshte mungesa e fushave te stervitjes dhe si rrjedhoje, me shume te ngjare keto ndeshje do te spostohen drejt Korçes.

Gazeta “Shkodra Sport” meson se ditet e fundit ne Shkoder kane qene disa perfaqesues te UEFA-s te cilet kane vezhguar nga afer fushat stervitore qe mund te sherbejne per ekipet kombetare qe do t’i luajne ndeshjet ne “Loro Boriçi”.

Konkretisht ata kane vezhguar fushen e kompleksit “Zmijanit”, ate te kompleksit “Hasaj” ne Golem si dhe ate te Shtojit. Kuptohet qe asnjera prej tyre nuk ploteson kriterin minimal per te pritur keto ekipe kombetare pjesmarre ne Europianin e vitit 2025.

Gazeta po ashtu meson se perfaqesuesit e UEFA-s kane lene si afat perfundimtar fundin e muajit qershor per nderhyrjen ne keto fusha, ose nisjen e punimeve per fusha te reja ne menyre qe ato te jene gati per qershorin e vitit te ardhshem. Nese kjo nuk ndodh, atehere gjasat jane qe ndeshjet e Kampionatit Europian U17 te mos zhvillohen ne Shkoder.

Behet e ditur se edhe Federata Shqiptare e Futbollit ka gati nje plan tjeter per spostimin e ketyre ndeshjeve nga Shkodra ne drejtim te Korçes nese nuk ka asnje reagim nga kryeqendra e Veriut. Kjo ne fakt do te ishte e pafalshme megjithate deri tani nga Bashkia apo dhe institucionet e tjera nuk ka asnje levizje.

Ne dhjetorin e vitit te kaluar, gjate vizites se presidentit te FSHF-se Armand Duka ne Shkoder, u bisedua me kryebashkikuan Beci per ndertimin e nje kompleksi te ri sportiv tek ish- Uzina e Telave dhe ai kompleks do te sherbente edhe per skuadrat pjesmarrese ne Europianin e 17 vjeçareve.

Pak kohe me vone, kete ambjent e vizitoi edhe kryeministri Rama te cilit iu prezantua projekti per ndertimin e kompleksit sportiv dhe parimisht te gjithe rane dakord, por deri me sot nuk ka me ende asnje zhvillim. Ajo çfare pritej ka qene kalimi i pronesise se kesaj toke tek Bashkia Shkoder dhe me pas kjo e fundit ne bashkepunim edhe me Federaten Shqiptare te Futbollit dhe me presidentin e Vllaznise Xhaferi do te benin te mundur ndertimin e 3-4 fushave stervitore dhe infrastruktures mbeshtetese.

Por deri me sot asgje konkrete dhe si rrjedhoje, ndeshjet e Europianit U17 qershorin e ardhshem me shume mundesi do te zhvillohen ne Tirane, Elbasan, Rrogozhine dhe Korçe./www.shkodrasport.com/