Krahasimet janë zakonisht të dhimbshme, por në këtë rast është edhe më e mundur. Një 11-she ideale e formuar nga lojtarët më të paguar në çdo pozicion kundër ekipit më të mirë në botë apo 11 lojtarëve më të mirë sot.

Rrethanat rreth futbollit dhe kontratave të tij shpesh kanë pasoja të pabarabarta ekonomike. Momentet e formës, moshës apo viteve të kontratës mund të rrisin apo ulin pagën e çdo futbollisti.

Gazeta spanjolle Marca ka publikuar një artikull me dy formacione të ndryshme – me lojtarët më të mirë në botë aktualisht dhe me më të paguarit, ku dallimet janë të dukshme.


Formacioni i pagave – anomalia Hazard

Në ‘formacionin e parave’ gjejmë situata që janë të vështira për t’u kuptuar ose pranuar. Hazard është rasti më flagrant nga të gjithë të pranishmit. Lojtari i mbetur në Real Madrid dhe me një ‘mega kontratë’ prej 25 milionë euro në sezon, që e vendos atë si lojtarin më të paguar në skuadrën e Los Blancos përpara të gjithë yjeve të tjerë.

Prania e Cristiano Ronaldos dhe Andres Iniestës në këtë formacion është një përjashtim i pranuar nga dy legjendat në ndeshjet e fundit të karrierës së tyre vezulluese profesionale. 200 milionë euro për portugezin në kontratën më të madhe vjetore në histori dhe 23 milionë euro në vit për spanjollin.

Formacioni i më të mirëve në botë

Më shumë se 100 mijë përdorues të Marca zgjodhën 11-shen më të mirë në botë në një seri betejash kokë më kokë midis lojtarëve më të shquar sot. Një ekip i madh në të cilin nuk shikohet paga dhe performanca. Ata janë të gjithë yje, por meritokracia është mbi të tjerat.

Dhe është për t’u habitur që vetëm katër lojtarë përsërisin 11-shen: Achraf Hakimi, Kevin De Bruyne, Lionel Messi dhe Kylian Mbappe. Treshja e përbërë nga lojtarë të PSG-së shfaqet në dy ‘kampet’ më të rëndësishme të planetit futbollistik së bashku me belgun e Cityt, De Bruyne.

Pjesa tjetër duken disa milionë larg pozicioneve më të larta në renditjen e pagave.

Yjet e Real Madridit, Thiabut Courtois, Eder Militao, Luka Modric dhe Vinicius Jr apo lojtari i Barcelonës, Ronald Araujo mbeten një ose disa shkallë poshtë listave të më të paguarve./Telegrafi/