Ish-ylli i Arsenalit, Chelseat dhe Barcelonës, Cesc Fabregas, është gati të marrë rolin e tij të parë trajner, duke marrë drejtimin e Como-s në Serinë B.36-vjeçari do të emërohet si trajneri i ri i Como pas shkarkimit të Moreno Longo.

Como mundi Ascolin 1-0 të shtunën, por Longo u shkarkua gjithsesi, dhe raporte të shumta në Itali, përfshirë Fabrizio Romano, raportojnë se ish-trajneri i Torinos do të zëvendësohet nga Fabregas.

Spanjolli u emërua trajner i ekipit të të rinjve verën e kaluar pasi përfundoi karrierën e tij si lojtar te Como.Ky do të jetë emërimi i tij i parë si trajner i një ekipi të parë.

Como aktualisht ndodhet në vendin e gjashtë në renditjen e Serie B me 21 pikë në 12 ndeshje. Ata janë në zonën e play-off-it, tetë pikë larg Parma-s kryesuese.

Fabregas luajti 17 ndeshje në Serie B me Como sezonin e kaluar.Ai ka fituar Kupën e Botës dhe dy herë Kampionatin Europian me Spanjën si futbollist, duke u bërë kampion i Anglisë dhe Spanjës me Barcelonën dhe Chelsean./telesport/