Mbyllet ne menyren e duhur turneu nderkombetar i futbollit te moshave “Episkiros” qe u zhvillua per tre dite me rradhe ne Selanik te Greqise.

Vllaznia U12 ka mundur ne finale CSKA e Moskes dhe eshte shpallur fituese e ketij turneu. Por jo vetem kaq. Futbollisti i saj Nebi Qokthi ka marre edhe kupen e sportistit me te mire te turneut.

Koha e rregullt e kesaj ndeshje eshte mbyllur ne barazim dhe per pasoje, lojtaret e te dy ekipeve i jane drejtuar me pas gjuajtjes se penalltive. Shkodranet jane treguar me te sakte se moskovitet dhe kane fituar duke u shpallur fitues.

Nje sukses jashtezakonisht i madh i ketij ekipi te drejtuar nga trajneri Altin Xhahysa i cili arriti te triumfonte ne mes 8 ekipeve pjesmarrese duke zene vendin e pare dhe duke u shpallur fitues i tij.

Por nderkohe, pak te pafat kane qene futbollistet e ekipit Vllaznia U14 te cilet dolen edhe ata ne finale ndaj CSKA te Moskes por jane mundur prej saj me 11-metersha.

“Dalja ne finale e te dy ekipeve te Akademise Vllaznia, triumfi i ekipit U12 ndaj CSKA te Moskes dhe shpallja e Nebi Qokthit si futbollisti me i mire padyshim qe eshte sukses i jashtezakonshem. Por edhe dalja ne finale e ekipit U14 dhe perballja edhe e tij si i barabarte me ekipin e njohur moskovit, perbejne nje sukses te jashtezakonshem te Akademise Vllaznia.

Çka tregon se aty punohet ashtu si duhet dhe jo me kot kemi keto rezultate”- eshte shprehur drejtori teknik i Akademise Alban Neziri qe ka qene bashke me te dy ekipet ne Selanik te Greqise per kete turne.
© shkodrasport.com