Italia nuk do të marrë pjesë në Kampionatin Botëror 2022. Kampionët e Europës në fuqi nuk kanë siguruar biletën për në Botëror duke u mundur që në ndeshjen e parë play-off nga Maqedonia e Veriut dhe për italianët kjo ka qenë një dramë e vërtetë.

Kjo shihet qartësisht edhe në titujt e mediave kryesore sportive në Itali, të cilat e kanë cilësuar një fatkeqësi atë që ndodhi në Palermo.

Sky Sport: “Italia, lamtumirë Botërorit. Fiton Maqedonia 1-0”

La Gazzetta dello Sport: “Fatkeqësi e Italisë, befasi nga Maqedonia në minutë e 92-të. Jemi përsëri jashtë Botërorit”

SportMediaset: “Italia, është përsëri makthi Botëror. Trajkovski eliminon të kaltrit në të 92-tën”.

Corriere Dello Sport: “E pabesueshme, një tjetër katastrofë, Italia është përsëri jashtë Botërorit!”

Tuttosport: “Makth italian, Mançini KO me Maqedoninë dhe jashtë Botërorit”