Teksa hyjmë në ditët e fundit para fillimit të Euro 2024 , shtypi gjerman ka identifikuar dy lojtarë ‘problematikë’ në kamp. Gjermania do të përballet me Skocinë në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian të kësaj vere, me Hungarinë dhe Zvicrën gjithashtu në grupin e nikoqirëve teksa kërkojnë të arrijnë në fazën eliminatore.

Ekziston frika se vendimi për të identifikuar qartë lojtarët kryesorë që do të përfshihen herët në proces ka krijuar çështje që mund të rikthehen kundër Gjermanisë.Shtypi gjerman ka shprehur shqetësime për mbajtjen e besimit te Manuel Neuer në portë dhe Ilkay Gundogan si kapiten.

Gardiani me përvojë, 38-vjeç, ka qenë pikë e fortë e kombëtares gjermane që nga viti 2009, duke fituar trofeun e Kupës së Botës në 2014.
Ndërkohë, Gundogan u emërua kapiten i ekipit kombëtar nga Hansi Flick në shtator 2023, dhe trajneri Julian Nagelsmann ka konfirmuar se ai ka ngecur pas këstij vendimi.

Megjithatë, tifozët mendojnë se Neuer e ka kaluar kulmin e tij, me një gabim që i dhuroi Greqisë një gol në miqësoren e fundit të Gjermanisë përpara Kampionatit Evropian të kësaj vere, dhe tani mediat e vendit pyesin gjithashtu nëse ai është zgjedhja e duhur për turneun, nga frika se mund të bëhet një detyrim.

Në rubrikën e tij për Kicker, ish-portieri kryesor Uli Stein tha: “Është një problem i krijuar në shtëpi që Julian Nagelsmann i ka krijuar vetes me vendimin e tij të hershëm”.

“Nëse merrni një Manuel Neuer me vete, duhet ta lini të luajë. Por ai nuk e justifikon më atë në aspektin sportiv”.

“Me zemër të rënduar, por me mendje të shëndoshë, ai duhej të ishte lënë në shtëpi”.

Ndërkohë, Bild ka vënë në pah ‘rastin e dytë problematik’ për kapitenin e Gundogan. Gazeta vuri në dukje: ‘Nëse e bëni atë kapiten, duhet ta lini të luajë. Megjithatë, ylli i Barçës ka qenë i dobët në ndeshjet e fundit ndërkombëtare”.

“Dhe pas rikthimit të Toni Kroos, plejada të tjera në mesfushën qendrore do të ishin gjithashtu të mundshme”. /Telegrafi/