Dy dite me pare Veleçiku fitoi “betejen” e pare ne rrugen e tij drejt kategorise se pare, duke mundur me rezultatin e thelle 4-0 ekipin e Naftetarit ne ndeshjen e luajtur ne fushen e kompleksit “Duli”.

Si rrjedhoje, koplikasit kane fituar te drejten per te luajtur ne finalen e grupit A te fazes play-off, aty ku do te ndeshen me ekipin e Valbones se Tropojes. Sipas rregullores se Federates Shqiptare te Futbollit kjo ndeshje do te luhet ne fushe asnjanese.

Nderkohe sot eshte vendosur edhe vendi, data dhe ora kur do te luhet kjo ndeshje. Sektori i Garave ka caktuar daten 18 maj, pra diten e enjte per t’u luajtur kjo ndeshje. Njekohesisht eshte vendosur edhe stadiumi ku do te luhet, ai i Vores, duke nisur nga ora 16:00.

Kuptohet qe veshtiresia per Veleçikun tashme rritet, por ne dy fazat e para te kampionatit, bilanci i tij me Valbonen eshte pozitiv dhe kete gje do ta tentoje edhe ne kete “finale” te ketij sezoni.

Trajneri Smajli e ka thene se objektivi eshte per ta kaluar edhe kete kundershtar dhe per te shkuar pastaj ne ndeshjen e fundit, ate me skuadren e vendit te 9-te te kategorise se pare, ndeshje kjo qe do te jete percaktuese per ngjitjen apo jo te Veleçikut nje kategori me lart./SHKODRA-SPORT.COM/