Gerard Pique së fundmi zgjodhi Lionel Messin në vend të Cristiano Ronaldos në skuadrën e tij të ëndrrave shtatëshe.

Ish-mbrojtësi i Barcelonas zgjodhi Iker Casillas si portier, veten, Rio Ferdinand dhe Carles Puyol si mbrojtës, Andres Iniesta dhe Cesc Fabregas si mesfushorë dhe Lionel Messi si sulmues i vetëm.

“Më duhet të zgjedh një sulmues dhe mes Leos dhe Cristiano-s, unë zgjedh Leon”, tha Pique për Sky Sports.

Kjo nuk ka qenë hera e parë që Pique ka zgjedhur Messin në vend të Ronaldos gjatë ditëve të fundit. Së fundmi ai tha se superylli argjentinas është më i miri i hisotrisë, veçanërisht pas fitimit të Kupës së Botës me Argjentinën në 2022.

Ai gjithashtu tha se Lionel Messi, i cili aktualisht po luan për Inter Miami në MLS, ka pasur një karrierë më të suksesshme se Cristiano Ronaldo, i cili aktualisht po luan në Arabinë Saudite për Al-Nassr.

Gerard Pique ishte shok skuadre me Ronaldon për tre vjet te Manchester United (2004-2006, 2007-2008), ndërsa me Messin kaloi 13 vjet te Barcelona (2008-2021).