Misionet e Piero Ausilio në merkato kanë emocionuar tifozët zikaltër prej vitesh, duke u varur nga shpresa se po, këtë herë do të vijë një talent i aftë të lërë gjurmë në historinë e Interit.

Nuk jemi ende në këtë pikë, në atë të negociatave dhe nënshkrimeve të avancuara, por milanezët mund të kthehen të flasin gjermanisht.

Emri i parë në shënjestër është Jonathan Tah, një qendërmbrojtës i lindur në 1996, i cili ka bërë tashmë 250 paraqitje për Bayer Leverkusen dhe ka një fizik mbresëlënës.

Pikërisht kjo karakteristikë do të shkonte në mënyrë perfekte me sistemin e lojës së Simone Inzaghit, në zemër të mbrojtjes me tre lojtarë. Për më tepër, Interi tashmë ka qenë i lidhur me futbollistin në të kaluarën e afërt, edhe pse nuk ka pasur negociata reale.

Duke folur për lojtarët që kanë veshur dhe lënë gjurmë në fanellën e Bayer Leverkusen-it, objektivi tjetër është Benjamin Henrichs, një mbrojtës i djathtë i fortë që tani luan për Leipzig.

Ai kombinon fizikun e mirë me lehtësinë e vrapimit, teknikën e mirë dhe shtytjen e rëndësishme, veçanërisht në krahun e tij të preferuar.

Interi e kishte kërkuar disa vite më parë, kur ende mbante fanellën e Leverkusenit, por në fund nuk e mbyllën marrëveshjen. Tani, në rast të lamtumirës me Denzel Dumfries – ndoshta për një shifër midis 25 dhe 30 milionë euro -, emri i tij mund të kthehet në modë./telesport/