Në Gjermani zyrtarisht Bundesliga rifillon sezonin sot. Është bërë e ditur se një nga pesë kampionatet kryesore në kontinentin evropian rikthehet në fushën e futbollit.

Bundesliga tani më zyrtarisht sot fillon sezonin, teksa të gjitha shtetet që lavdëruan protokollin shtetëror të shëndetësisë nga Gjermania dhe drejtuesit e federatave të tjera do të jenë me katër sy nga divisioni i parë në futbollin gjerman, përcjell albinfo.ch.

Thuhet se në program do të jenë ndeshjet e xhiros së 26-të, derisa nga takimet e autoriteteve në këtë vend kanë arritur akordin që sezoni të kompletohet, kurdo që mundet, nëse është nevoja edhe pas 30 qershorit, që shihet si data e parë për ta mbyllur edicionin.

Po ashtu, sipas informacioneve, priten takime interesante me t’u rikthyer sezoni, kurse pa dyshim se vëmendja do të jetë në “Signal Iduna Park”, ku Dortmundi e pret Schalken. Në anën tjetër, Werderi i Milot Rashicës do të jetë nikoqir i Bayer Leverkusen, ndeshje kjo që luhet të hënën me fillim nga ora 20:30.

Më poshtë, të gjitha ndeshjet e kësaj jave në Bundesligë:

Të shtunën:

Augsburg-Wolfsburg;

Dortmund-Schalke;

Dusseldorf-Paderborn;

Hoffenheim-Hertha Berlinit;

Leipzig-Freiburg dhe

Frankfurt-Borussia Monchengladbach.

Të dielën:

Union Berlin – Bayern Munchen

Koln – Mainz

Të hënën:

Werder – Bayer Leverkusen