Lideri i Serie A, Interi është detyruar të ndryshojë fanellën e tyre si vizitor për shkak të një rregulli që ekziston në ndeshjet e Ligës së Kampionëve.Nerazzurrët, të cilët arritën në finale sezonin e kaluar, kanë marrë 10 pikë nga katër ndeshje dhe janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës me një fitore 1-0 ndaj Red Bull Salzburg të mërkurën mbrëma.

Por, fituesit e 2010-ës iu desh të bënin një ndryshim në një prej pjesëve të tyre për shkak të rregulloreve të sponsorizimit të UEFA-s.Inter kishte një marrëveshje me Digitalbits, i cili gjithashtu sponsorizoi Romën, por partneriteti u ndërpre si rezultat i pagesave të dështuara.

Pas një periudhe të shkurtër pa sponsorizime, ata ranë dakord për një lidhje me kompaninë Paramount+, e cila thuhet se vlen rreth 20 milionë euro. Megjithatë, në tre shiritat e tyre këtë sezon, ka dy versione të ndryshme të sponsorit.

Ekziston një me logon e plotë me malin që zbukuron si kompletet e para ashtu edhe ato të treta, megjithatë shiriti i fanellave të mysafirëve përmban vetëm tekstin e Paramount+.

Por, problemi është se bie në kundërshtim me rregullat e UEFA-s, të cilat thonë se kompletet duhet të përmbajnë saktësisht të njëjtin sponsor në të gjitha fanellat.

“Një ndryshim i sponsorit mund të lejohet nëse skuadra i paraqet një kërkesë me shkrim administratës së UEFA-s të paktën shtatë ditë pune përpara ndeshjes së parë në të cilën ata dëshirojnë të përdorin reklamimin e ri të sponsorit, së bashku me pikat e mëposhtme: Një kopje e miratimit të federatës kombëtare të ekipit. Konfirmimi i ndryshimit nga sponsori i vjetër dhe i ri. Një fanellë mostër që përmban logon e re të sponsorit”, thuhet në nenin 31 në manualin e UEFA-s.

Edhe pse teknikisht është i njëjti sponsor, UEFA mendon se është ndryshe dhe kështu Interit i është dashur të rikthehet në logon e plotë që e mban në fanellat e para dhe të treta. /Telegrafi/