Java e 15-të do të luhet në fundjavë, teksa e gjitha do të kulmojë me derbin e kryeqytetit. Përballja mes Tiranës dhe Partizanit është sfida më e luftuar e kampionatit shqiptarë dhe tashmë emocionet e kësaj ndeshje kanë nisur të përjetohen.

Ditën e dielë duke nisur që nga ora 19:00 të gjithë tifozët do të mbajnë frymën, me spektaklin që do të kalijë në fushën e lojës te këmbët e lojtarëve. Demat vijnë si superiorë në këtë përballje, pasi pas 14 javësh kanë grumbulluar 28 pikë, ndërsa bardheblutë vetëm 21.

Fitorja në derbi vlen më shumë se 3 pikë dhe kush më mirë se dy ekipet kryeqytetase e di. Fitorja vlen për moralin e skuadrës dhe krenarinë e një qyteti të tërë. Partizani është ekipi që këtë sezon ka vetëm 1 humbje, teksa vijnë pas dy barazimeve radhazi.

Ndërkohë nga ana tjetër bardheblutë e Julian Ahmatajt nuk po kalojnë një moment të mirë në kampionat, teksa vijnë pas humbjes me Erzenin. Tirana është e detyruar vetëm për 3 pikët që do të “shëronin” shumë “plagë”.

Skuadrat kanë nisur përgatitjet për këtë supersfidë, me trajnerët që kanë nisur të mendojnë edhe formulën që do t’i çojë drejt triumfit.