Kategoria e Parë luan xhiron e dytë të takimeve. Nuk zhvillohen të gjitha ndeshjet sot, pasi Burreli-Vllaznia dhe Besa-Apolonia janë programuar për të dielën. Prej orës 16:00 së ditës së sotme luhen tetë takime, që pritet të jetë të luftuara.

Dinamo pret Besëlidhjen në grupin A, ndërkohë që zhvillohen edhe takime të tjera si Veleçiku-Vora, Iliria-Shënkolli dhe Korabi-Erzeni. Në grupin B Bylisi kërkon triumfin e parë kundër Turbinës në shtëpi.

Elbasani ka një ndeshje të vështirë kundër Egnatias, që vjet në transferta është treguar mjaft e rrezikshme, shto edhe faktin që ka një grup të mirë futbollistësh.

Lushnja pret debutuesit e Orikut, kurse në Pogradec vendasit përballen me Tomorin e drejtuar nga Bledar Devolli.

KATEGORIA E PARË – JAVA 2

GRUPI A

E shtunë, më 15 shtator, 16:00

Iliria-Shënkolli

Dinamo-Besëlidhja

Veleçiku-Vora

Korabi-Erzeni

E diel, më 16 shtator, 16:00
Burreli-Vllaznia

GRUPI B

E shtunë, më 15 shtator, 16:00

Bylis- Turbina

Elbasani- Egnatia

Lushnja-Oriku

Pogradeci- Tomori

E diel, më 16 shtator, 16:00
Besa- Apolonia