Kapiteni i Interit , Lautaro Martinez ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje të ligës këtë sezon dhe ka një shpresë reale për të arritur rekordin e Serie A të vendosur nga Ciro Immobile dhe Gonzalo Higuain.

Ylli argjentinas shkëlqeu në përballjen e Nerazzurrëve në Serie A me Lecce të dielën, duke shënuar dy gola teksa klubi arriti në një fitore 4-0 në Puglia.

Golat ishin golat e 21-të dhe të 22-të të sulmuesit në kampionatin italian, duke e bërë atë lider të qetë në garën për ‘Capocannoniere’.

Me Interin që ka ende një lojë më pak kundër Atalantës, skuadra e Simone Inzaghit ka 13 ndeshje nga tani deri në fund të sezonit.

Klubi mban një epërsi prej nëntë pikësh ndaj vendit të dytë Juventus dhe mund ta zgjasë atë në 12 pikë duke mposhtur skuadrën e Gian Piero Gasperinit.

Tuttomercatoweb thekson se Lautaro tani ka 13 ndeshje për të shënuar 14 gola, që do të barazonte rekordin prej 36 golave të vendosur nga Higuain te Napoli në sezonin 2015/16 dhe Immobile te Lazio në sezonin 2019/20.

Duke marrë parasysh që vetëm dy nga 22 golat e tij këtë sezon kanë qenë nga penalltia, ai ka një goditje të fortë për të arritur rekordin nëse vazhdon me këtë ritëm dhe fillon të godasë nga pika e bardhë për pjesën e mbetur të sezonit. /Telegrafi/