Në vlerësimin e situatës së Kylian Mbappé te PSG pas përfundimit të afatit kalimtar të verës, e përditshmja sportive franceze L’Équipe raporton se Real Madrid nuk eshte destinacioni i vetëm real për kapitenin e Francës, nëse ai do të shohë vitin e fundit të kontratën e tij dhe të largohet nga Parisi verën e ardhshme siç synon…

Mbappé u lejua të kthehej në skuadrën e PSG muajin e kaluar pas një zgjidhi mosmarrëveshjet me drejtuesit e klubit për të ardhmen e tij. Me klubin të shqetësuar për humbjen e lojtarit me zero, Mbappé e theu ngërçin duke i ofruar klubit garanci financiare të përqendruara rreth një bonusi të konsiderueshëm besnikërie…

Ky zhvillim me sa duket i hapi rrugën Mbappe-së për të luajtur një vit të fundit me PSG-në (edhe pse klubi shpreson ta bindë atë të qëndrojë edhe një herë) dhe më pas të largohet për në Madrid jashtë sezonit të ardhshëm. Megjithatë, L’Équipe deklaron se Liverpool mbetet një opsion për 24-vjeçarin dhe sugjeron se ai mund të tundohet nëse do të bëhej një ofertë nga klubi i Anfield.

Liverpool gjithashtu ka qenë një admirues afatgjatë i Mbappé dhe madje dërgoi një delegacion për t’u takuar me sulmuesin gjatë ditëve të tij në Monaco për të prezantuar projektin e tyre. Takimi, disi i pazakontë, ndodhi në një avion që rrotullohej mbi Côte-d’Azur.

Gazeta konfirmon se Mbappé, i cili thuhet se është një admirues i Jürgen Klopp, refuzoi të hynte në bisedime për një ofertë masive nga Arabia Saudite, ndërsa Real Madridi nuk bëri një ofertë në asnjë moment këtë verë, që do të thotë se një ofertë nga Liverpool në 2024 ende mund të të jetë shumë në kohë./telesport/